Ahmetli Nerededir?

0

Ahmetli nerededir? Ahmetli hangi ilimize bağlıdır? Ahmetli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ahmetliAhmetli; Manisa İline bağlı ilçe ve merkezidir. 15 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Gölmarmara, batıdan Turgutlu, doğudan Salihli, güneyden İzmir’in Ödemiş ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, Gediz Vadisi’nde yer alır. Gediz Irmağı, ilçe merkezinin kuzeyinden geçer, güneyde Bozdağlar’ın etekleri, ilçe topraklarına sokulur ve yükselti artar. Kuzeyde Marmara Gölü’nün bir bölümü ilçe sınırları içinde kalır. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 14-15°C, yağış tutarı 520 mm’dir. Akdeniz çalı türleri (maki) hemen tüm yamaçlarda yaygın olarak ve kızılçam ormanları görülür. İlçe ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, pirinç, nohut, bakla, pamuk, pamuk tohumu, susam; meyvelerden üzüm, armut, şeftali yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir.

Gediz Ovası’nda düz bir alanda, İzmir-Uşak Karayolu ve Manisa-Uşak Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 69 km uzaklıktadır. Daha önce Turgutlu İlçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe oldu.

Advertisement


Leave A Reply