Ahtapot Boyama Sayfaları – Okul Öncesi Ahtapot Boyama Etkinlikleri

0
Advertisement

Okul öncesi çocuklar için ahtapot resmi boyama sayfaları. Hayvan resimleri, Ahtapot boyama yaprakları, sayfaları, etkinlikleri.

Ahtapot Boyama Sayfaları

Ahtapotlar, yuvarlak gövdeleri, şişkin gözleri ve sekiz uzun koluyla ünlü deniz hayvanlarıdır. Bu havalı yaratıklar dünyanın tüm okyanuslarında yaşarlar, ancak özellikle ılık, tropikal sularda bol miktarda bulunurlar. Kuzenleri kalamar gibi ahtapotlar da denizlerin derinliklerinde gizlenen ‘derinlerin canavarları’ olarak görülürler. Bununla birlikte, nispeten sığ sularda yaşayan bazı ahtapot türleri vardır.

Ahtapot Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Ahtapotların çoğu okyanus tabanında kalır, ancak bazı türler “pelajik “tir, yani su yüzeyinin yakınında yaşarlar. Diğer ahtapot türleri derin, karanlık sularda yaşar ve yiyecek aramak için şafak ve alacakaranlıkta aşağıdan yükselir. Meşhur geriye doğru yüzmelerini vücutlarındaki sifon denen kaslı bir tüpten su püskürterek gerçekleştirirler. Ayrıca yiyecek aramak için kollarını küçük açıklıklara sokarak okyanus tabanı boyunca sürünürler.

Ahtapot Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Ahtapot menüsündeki favoriler arasında yengeçler, karidesler ve ıstakozlar bulunur, ancak bazen köpekbalıkları gibi daha büyük avları da yerler. Kurtçuklar için giderken, ahtapotlar tipik olarak avlarına yukarıdan yüzer ve ardından kurbanlarını ağzına çekmek için kollarını hizalayan güçlü emişleri kullanırlar.

Ahtapot Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Ahtapotlar, foklar, balinalar ve büyük balıklar gibi onları yutmayı seven diğer deniz canlıları için lezzetli yemekler sağlar. Ancak bu sekiz kollu hayvanların kendilerini savunmaya yardımcı olacak birkaç arsız numarası var. Ahtapotlar, tehdit edildiklerinde vücutlarından etraflarındaki suyu koyulaştıran ve saldırganın kafasını karıştıran mürekkepli bir sıvı atarlar. Ayrıca rengi gri, kahverengi, pembe, mavi veya yeşile değiştirerek çevreleriyle de gizlenebilir ve kaynaşabilirler.

Advertisement
Ahtapot Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Bu inanılmaz omurgasızlar, kamuflajın yanı sıra diğer ahtapotlarla iletişim kurmanın bir yolu olarak renk değişimini kullanır. Ahtapotlar çoğunlukla yalnız yaratıklardır ve kayalardan yapılmış yuvalarda yalnız yaşarlar. Ahtapotların üç kalbi vardır.

Ahtapot Boyama

Kaynak: pixabay.com

Ahtapotlar nesli tükenmekte olarak kabul edilmese de, insan faaliyetlerinden kaynaklanan tehlikelerle karşı karşıyadırlar. Bu tür tehditler arasında habitat tahribatı ve aşırı balıkçılık ve deniz kirliliği nedeniyle ana yiyeceklerinde azalma yer alıyor.

Genellikle tropikal ve ılıman okyanus sularında bulunan yaklaşık 300 ahtapot türü vardır. Okyanus tabanında yaşayan yüzgeçli derin deniz çeşitlerine ve mercan resiflerinin çevresinde bulunan ince, sığ su çeşitlerine ayrılırlar.

Advertisement

Leave A Reply