Aida Operası Konusu Özeti Karakterler Hakkında Bilgi, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Aida Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Aida Operasının konusu, ilk gösterimi, özeti, hakkında bilgi.

AİDA

Dört perdelik operadır.

Metin: Antonio Ghizlanzoni.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1871 Kahire.
Türkiye’de ilk oynanış: 1958 Ankara.

Başlıca kişiler:

Radames (Tenor), Amneris (Mezzosoprano), Aida (Soprano), Mısır Firavunu (Bas), Amonasro (Bariton).

Konunun geçtiği çağ ve yer: Eski Mısır uygarlığında Memfis ve Teb kentleri.

Advertisement

Konusu:

Başrahip Ramfis genç subay Radames’e Tanrıça İsis’in kendisini Habeşlerle yapılacak savaşta başkomutan seçtiğini haberler. Ramades, Habeş Kralının sarayında tutsak olarak bulunan kızı Aida’yı sevmekte, Firavunun kızı Amneris ise genç subayla evlenmeyi aklına koymuş bulunmaktadır. Ancak, Radames ve Aida’nın bakışmalarından kuşkulanmakta, iki genç arasındaki sevgiyi sezer gibi olmaktadır. Radames sefere çıktıktan bir süre sonra Aida’ya komutanın öldüğünü bildirir, haberin kız üzerindeki tepkisinden gerçeği anlar. Habeş ordusu yenilgiye uğramış, kralları Amanasro da içlerinde olmak üzere tümü tutsak alınmıştır. R

adames başarısının karşılığı tutsakların bağışlanmasını ister. Firavun bu isteği kabul eder ve kızı Amneris ile evleneceğini de ekler. Radames asıl sevdiği Aida ile Nil kıyısında buluşacaktır. Amonasro kızının gizli aşkını öğrenmiştir, kendi yararına kullanmak niyetindedir. Aida Radames’e kaçmayı önerir, hangi yoldan gidebileceklerini sorar, komutan askeri bir sır olan geçidin adını söyler. Amonasro kendisi için gerekli olan bu adı duymuş, fakat tapınaktan dönen Amneris ve başrahip de olayı görmüşlerdir. Ramades kılıcını başrahibe teslim eder. Mahkeme komutanı vatana ihanetle suçlamaktadır. Amneris sevdiği adamı kurtarmak için evlenme şartını tekrarlar, Radames kabul etmez, diri diri gömülmeye mahkum olur. Genç komutan yeraltındaki mezarında sevdiğini düşünürken onu birden karşısında görür. Aida kaçmamış, onunla ölmek istemiştir.

Verdi’nin «büyük opera» türünde en güzel verimleri arasında kabul edilen «Aida», Mariette Bey adlı bir «ejiptolojist»in eski Mısır’a ait belgelerde rastladığı gerçek bir olaya dayanır Mısır Hidivi İsmail Paşa ünlü besteciye Süveyş Kanalının açılış töreni için bir opera sipariş etmiş, Verdi önce kabul etmemiş, ancak olaya uygun bir konu bulunca isteği yerine getirmiştir. Verdi bu kendisini yenileyici yapıtta geniş esin gücüyle bir daha seçkinleşmiş, «Aida» oynandığı ilk günün başarı ve heyecanını sürdürmüştür.

Tanınmış bölümler:

«Celesta Aida» (Radames), «Ritorna vincitor!» (Aida), «Fu la sorte dell’armi» (Amneris – Aida), «Zafer Sahnesi», «O patria mia» (Aida), «Gia i sacerdoti» (Radames – Amneris), «La fatal patria (Radames) «O terra addio (Radames-Aida).


Leave A Reply