Aile Tarihi Oluştururken Yararlanabileceğimiz Kaynaklar Nelerdir?

0
Advertisement

Aile tarihi, aile soyağacı nedir? Aile tarihi nasıl oluşturulur? Aile tarihini oluştururken yararlanılacak kaynaklar, sözlü tarih çalışması ile yapılması

Aile tarihi

Aile Tarihi Oluştururken Nelerden Yararlanabiliriz?

Bir kişinin veya bir ailenin en uzak atasından başlayarak bütün kollarını gösteren çizelge yada ağaç tarzındaki şemaya soyağacı denir. Evlilik ve kan bağına dayanana anne, baba, çocuklar ve kardeşlerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birliğe aile denir. Anne, baba ve evlenmemiş çocuklardan oluşan birlikteliğe çekirdek aile denir. Çekirdek ailenin dışında evde kalan dede, büyükanne, amca, hala, teyze, dayı vb. gibi kan bağı olan yakın akrabalardan oluşan aileye geniş aile denir. Aile üyelerimiz dışında amca, hala, dayı, teyze ve kuzenler gibi birçok akrabamız bulunur. Kan bağı yada evlilik yoluyla birbirine bağlı olan insanlara akraba denir.

İnsanlar gerek kendilerinin, gerekse yaşadıkları toplumların geçmişlerini merak ederler. Geçmişi öğrenmenin bir yolu da aile büyükleri ile geçmiş hakkında konuşmaktır. Ayrıca aileye ait eski eşyalardan yola çıkarak da aile tarihi öğrenilebilir. Aile bireyleri ile konuşarak aile tarihi oluşturmada sözlü tarih çalışması yöntemi kullanılır.

SÖZLÜ TARİH ÇALIŞMASI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Sözlü tarih yöntemi araştırıcı bir yöntemdir. Bir olay yada bir dönemi yaşamış kişilerle yapılan görüşmede konuşmalar kayıt altına alınır. Daha sonra edinilen bilgiler düzenlenir. Sözlü tarih yöntemiyle yapılan aile tarihi yazma çalışmasında ailedeki yaşlı kişilerin hayat hikayesinden ve anlatımından hareketle;

*Göçlerin nasıl gerçekleştiği,
*Unutulmuş akrabalıklar
*Dönemin gelenek ve görenekleri,
*Ailenin ekonomik faaliyetleri,
*Ailenin yaşadığı yerler,
*Soyadlarını nerden aldıkları,
*Çocuk iken neler yaptıkları,
*Düğünlerinin nasıl olduğu gibi konularla ilgili bilgiler edinilir.

Advertisement

Bu bilgileri edinmek için aile albümleri, diplomalar, karneler, mektuplar, afişler, madalyalar, eski eşya ve kıyafetler ve kimlik belgelerinden de yararlanılabilir. Edinilen bilgilerin kalıcı olması amacıyla ses ve görüntü kayıtları yapılabilir. Aile büyüklerinin anlattıkları not alınır.

Aile tarihi oluştururken yararlanabilecek kaynaklara örnek veriniz

Aile tarihi oluştururken yararlanabilecek kaynaklar;

  1. Aile fotoğrafları
  2. Ev eşyaları
  3. Aileye ait mektuplar
  4. Aile büyüklerine ait diplomalar
  5. Aile üyelerine ait kimlik belgeleri
  6. Madalyalar
  7. Aile üyelerine ait kıyafetler


Leave A Reply