Aix-en-Provence Nerededir? Aix-en-Provence Tarihi

0

Aix-en-Provence hangi ülkededir? Aix-en-Provence şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Aix-en-Provence hakkında bilgi.

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence; Fransa’nın güneydoğusunda kenttir. Provence-Cote d’Azur Bölgesi’ nde, Bouches-du-Rhone Yöetim Biri-mi’ndedir. Marsilya’nın 31 km kuzeyindeki kent, verimli bir tarım bölgesinin ticaret (şarap, zeytin, zeytinyağı, meyve) merkezidir. Endüstri (elektrikli gereçler, konserve, bitkisel yağ, şapka, keçe halı), turizm (sağlığa yararlı kaplıcalar; St. Jean Kilisesi, 13. yüzyıl; St. Sauveur Katedrali, 11.-12.-13. yüzyıllar; Aix-Marseille Üniversitesi, 1409, vb) etkinlikleri de önemlidir. Kentte, her yaz klasik ve modern müzik türlerini içeren bir müzik festivali düzenlenir.

Tarih.

İÖ 123’te, Roma askeri kolonisi olarak kuruldu. Roma döneminde Aquae Sextiae adıyla anıldı. İÖ 102′ de, Romalı General Marius’un Tötonları yenilgiye uğratışına sahne oldu. İS 4. yüzyılda, Galya Narbonensis Eyaleti doğu bölümünün en büyük kenti oldu. Ortaçağda, Provence’a başkentlik yaptı; önemli bir kültür merkezi durumuna geldi. 1487’de, Fransa Krallığı topraklarına katıldı. Fransız Devrimi’ ne kadar Provence Parlamentosu’nun merkeziydi.


Leave A Reply