Akanyıldız Hakkında Bilgiler

1

Akanyıldız ya da meteor yağmuru hakkında bilgi. Meteorit, meteor ve akayıldız yağmuru nedir ve kısaca açıklamaları.

Akanyıldız (Meteor Yağmuru)

Advertisement

Akanyıldız, meteorların akkor durumundaki hareketleri sırasındaki görünümleri. Gerçek yıldızla bir ilişkisi yoktur. Gezegenler arasında hareket eden meteoroid adlı katı cisimlerden, yer atmosferine rastlayıp sürtünme sonucunda akkor duruma geçenlerine meteor, bunların içinden büyüklüğü ve ağırlığı nedeniyle buharlaşmayıp yer yüzeyine düşenlerineyse meteorit (göktaşı) denir.

Meteorit : Büyük çoğunluğunun hızları 12 ile 72 km/s arasında olup gezegenler bölgesinde belirli yörüngelerde hareket ederler. Parlak bir meteor oluşturabilen meteoritin kütlesi 0.25 gr dolayında ve 24 saat içinde yer atmosferine giren parçacıkların ağırlığı 10 ile 100 ton arasında değişir. Günde, ortalama 1000 dolayında göstaşı yer yüzeyine düşmektedir. Bunlar, demirli, taşlı-demir, taşımsı göktaşları olmak üzere üç grupta toplanır. Temel maddeleri demirdir. Yer yüzeyine düşmüş olan en büyük göktaşı Namibia’daki Hoba West olup 7 m3 hacminde ve 45 ton ağırlığındadır.

Meteor : Yer atmosferinin ortalama 95 km yüksekliğinde oluşur ve 80 km’de gözden kaybolurlar. 24 saat içinde atmosfere girip saptanabilecek kadar parlak olanların sayısı 25 milyon, saptanamayanlarla birlikteyse 8 milyar tanedir. Seyrek olarak gözlenebilen ve çok parlak olanlarına ateş topu adı verilir.

Akanyıldız yağmuru : Yerin meteoroid kümeleriyle karşılaşması durumunda çok sayıda meteor oluşması ve bunların gökyüzünde görünmesi olayı. Her yıl 11. Ağustos sıralarında dünya Per-seus takımyıldızı yönündeki meteoroid kümesiyle karşılaşır ve akanyıldız yağmuru oluşur. Buna benzer daha başka akanyıldız yağmurları da vardır.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply