Akçadağ Nerededir?

0

Akçadağ nerededir? Akçadağ hangi ilimize bağlıdır? Akçadağ ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Akçadağ; Malatya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Kürecik, Levent), 71 köyü vardır. İlin batısında; doğudan merkez ve Yeşilyurt, kuzeyden Hekimhan ve Merkez, güneyden Doğanşehir, batıdan Darende ve Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçeleri ile çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklarının büyük bölümü dağlıktır. Ovalık alanlar, güney ve kuzeydoğuda Sultansuyu boyunca uzanır. Batısı ve doğusu engebelidir. İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar çok sert geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C’dir. Yağışlar, genelde ilkbahar ve sonbaharda görülür. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, kurufasulye, nohut, şekerpancarı, patates, üzüm, kayısı, elma), hayvancılık (koyun, kılkeçisi), tarımsal ve hayvansal ürünler ticaretine dayanır. Türkiye’nin en büyük haralarından Sultansuyu Harası safkan arap atları yetiştiriciliğiyle ünlüdür.

Güneydoğu Toroslar’ın uzantıları olan Nurhak Dağları eteğinde, deniz düzeyinden 930 m yükseltide, Sultan Suyu’ nun batısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 34 km uzaklıktadır.


Leave A Reply