Akçakale Nerededir?

0

Akçakale nerededir? Akçakale hangi ilimize bağlıdır? Akçakale ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Akçakale; Şanlıurfa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Şehitnusretbey) ve 125 köyü vardır. İlin güneyinde; batıdan Suruç, doğudan Ceylanpınar ve Viranşehir, kuzeyden Merkez ilçeleri, güneyden Suriye topraklarıyla çevrelenir. İlçe topraklarının büyük bölümü, Harran Ovası’nın güney kesimiyle kaplıdır. Harran’ı Viranşehir Ovası’ndan ayıran Tektek Dağları’nın ilçe topraklarındaki en yüksek noktası 600 m dolayındadır. Doğuda uzanan kuzey-güney doğrultulu Nemrut Dağları da hemen hemen aynı yükseltidedir. Colap, Cudi, Urça dereleri, ilçe topraklarını sulayan başlıca sulardır. Kışlar sert ve soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yağış çok ender düşer. Ekonomi tarım (buğday, arpa, mercimek, saf pamuk, pamuk, susam, antepfıstığı), hayvancılık (koyun, kılkeçisi), sınır ticareti ve demiryolu taşımacılığına dayanır.

Advertisement

Türkiye-Suriye sınırında, Gaziantep-Nusaybin Demiryolu üzerinde, düz bir alanda kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 53 km uzaklıktadır.

Tarihi: Şanlıurfa’nın 40 km güneydoğusunda, Altınbaşak (Harran) Bucağı’ ndaki ünlü Harran Kenti kalıntıları, ilçe sınırları içindedir. İÖ 2000- İS 1300 arasında yerleşim merkezi olarak kullanılan bu bölge, arkeolojik yönden büyük önem taşır. Kalıntılarda Asur, Roma, Bizans ve Abbasi dönemine ilişkin izler de vardır. 1516’da Osmanlıların eline geçtiğinde Harran, bir yıkıntı durumundaydı.


Leave A Reply