Akdağmadeni Nerededir?

0

Akdağmadeni nerededir? Akdağmadeni hangi ilimize bağlıdır? Akdağmadeni ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

AkdağmadeniAkdağmadeni;Yozgat İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 96 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Çekerek, güneyden Çayıralan ve Sarıkaya, batıdan Sorgun, doğudan Sivas’ın Yıldızeli ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Doğu ve güneyden, Akdağ’ın kuzey uzantılarıyla çevrelenen ilçe topraklarının batı bölümü, Bozok Yaylası’nda yer alır. Akdağ’ın batı yamaçlarını kaplayan karaçam, sarıçam, ardıç, meşe ormanları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar sert ve kar yağışlı geçer. Yağmur, genelde ilkbahar ve sonbaharda düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 8.2°C, yağış tutarı 500.6 mm’dir. Akdağ’dan kaynaklanan sular (Akdağmadeni, Saray, Göndelen vb), kuzeyde Yeşilırmak’ın kollarında Çekerek Suyu’nda katılırlar. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, çavdar, nohut, şekerpancarı, patates, üzüm, elma, armut), hayvancılık (koyun, inek, sığır, tiftik ve kılkeçisi), madencilik (kurşun, çinko), orman ve tarım ürünleri ticaretine dayanır. İlçede bir deri fabrikası vardır. Akdağ’ın kuzey eteklerinde, deniz düzeyinden 1.350 m yükseltide Yozgat-Sivas Karayolu’ndan 2 km içeride kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 104 km uzaklıktadır.

Tarihsel Eserler: İlçede turistik değer taşıyan dört ünlü mağara vardır: İnsanülhamit (ilçenin 18 km batısında aynı addaki köyde); Çatalan (ilçenin 12 km doğusunda, Bozhöyük yakınında); Ermelik (ilçenin 30 km kuzeyinde, Ermelik Köyü kalesinde); Divanlı (ilçenin 30 km batısında, Divanlı kayalıklarında).


Leave A Reply