Akdeniz Bölgesinin Özellikleri Nelerdir? Akdeniz İklimi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Akdeniz Bölgesi genel özellikleri ile Akdeniz iklimi hakkında kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız

Akdeniz Bölgesi Haritası

Akdeniz Bölgesi Türkiye’nin, Akdeniz kıyılarından başlayıp içerilere doğru uzanan ve Anadolu’nun güneyine düşen, bölgesine Akdeniz Bölgesi adı verilir. Kıyılarının’uzunluğu 1560 kilometredir.

Akdeniz Bölgesi güneyde İskenderun yakınlarında ve Türkiye-Suriye sınırında bulunan Akra Dağı ile Suriyenin içinde kalan Karaduran Dağları arasındaki vadiden başlar. Fethiye’ye kadar devam eder. Akdeniz Fethiye’nin kuzeyinden başlayarak Ege Denizi adını alır.

Anadolunun Akdeniz kıyıları, çoğunlukla İskenderun ve Antalya körfezleri gibi geniş kavislerden, burun şeklindeki çıkıntılardan meydana gelmiştir. Fakat, fazla girintili çıkıntılı değildir. Anadolu’nun Akdeniz’de en güney noktası Anamur Burnudur. Türkiye kıyılarında Akdeniz’in derinliği değişiktir. Anamur Burnunda 1.372 metre, Finike Körfezinin Kırlangıç Burnunda 2.950, Kaş açıklarında ise 3.864 metre derinliğe kadar ulaşır. Kıyılarda gelgit ancak 10 santim kadardır, çoğu zaman farkına bile varılmaz. Dalgalarının boyu ortalama beş metredir.

•Akdeniz Anadolu kıyıları boyunca geniş kumsallar meydana getirir. Yer yer daralan, yer yer Çukurova, Antalya, Kaş ovaları gibi geniş düzlükler halinde uzanan kıyı şeridi, dünyanın en güzel manzaraları ile süslüdür. Antalya Körfezinin iki ucunda olduğu gibi, yer yer, çamurlarla örtülü dağlar denize kadar iner, dik yarlar meydana getirir.

Advertisement

Türkiye’de Akdeniz iklimi

Akdeniz Anadolu kıyılarında kendi adını taşıyan bir iklim bölgesi yaratmıştır. Akdeniz kıyılarında iklim sıcaktır. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Doğudan batıya kadar uzanan Toros Dağları, doğal bir sınır çizgisi halinde İç Anadolu ile Akdeniz bölgesi arasında yükselir. Toroslar güneye bakan yönleriyle Akdeniz iklimine, kuzeye bakan yönleriyle ise İç Anadolu’nun yayla iklimine bağlıdır. Toros, Akdeniz bölgesini, sert kuzey rüzgarlarına karşı koruyan bir duvar gibidir.

Akdeniz Bölgesinde hemen bütün Akdeniz bitkileri yetişir. Bunun için Akdeniz kıyıları Anadolu’nun en zengin bölgesi halindedir.

Akdeniz Bölgesinin ürünleri pamuk, tahıl, baklagiller, sebze, her türlü meyve, turunçgiller, muz, hurma, zeytin, incir, üzüm, kauçuk ve diğer Akdeniz ağaçlarıdır.

Bölgenin belli başlı şehirleri İskenderun, Antakya, Ceyhan, Adana, Tarsus, Mersin, Silifke, Alanya, Antalya’dır.

Akdeniz İklimi Özellikleri

akdeniz iklimi

Advertisement

1. Bu iklim kuşağında yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır.

2. Yıllık yağış fazla değildir ve 500-1000 mm arasında değişir.

  • •Güney Portekiz,
  • •Afrika’nın Kap Bölgesi,
  • •ABD’nin Kaliforniya Eyaleti
  • •Güneybatı Avustralya kıyıları
  • •Orta Şili
  • •Akdeniz çevresinde

bu iklim tipi egemendir.

Akdeniz ikliminin karakteristik bitki örtüsü makidir. Makiler; sürekli yeşil kalabilen, kısa boylu, sert yapraklı, kuraklığa dayanıklı çalımsı bitkilerdir. Defne, mersin, kocayemiş, süpürge çalısı, taş meşesi, ve bodur ardıç gibi bitkiler başlıca maki türleridir.

Bu iklim tipinde yağışın az çok yeterli olduğu orta yükseklikteki yamaçlarda, iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar yer alır.


Leave A Reply