Akika Kurbanı Nedir?

0
Advertisement

Akika Kurbanı Nedir? Akika Kurbanı neden kesilir, hangi şartlar altında hangi zamanlarda kesilmelidir? Akika Kurbanı hakkında bilgi.

Akika Kurbanı Nedir?

Akika Kurbanı Nedir?

Akika Kurbanı; Akika, Arapça bir kelime olup lügatta “yeni doğan bir çocuğun traş edilen ilk saçı” anlamına gelir. Fakat akika denildiğinde daha çok çocuğun doğumundan yedi gün sonra kesilen kurban anlaşılır.

Peygamberimiz cahiliye devrinde de mevcut olan bu adeti devam ettirerek torunu Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için Akika kurbanları kesmiştir. Bir hadis-i şeriflerinde: “Çocuğun doğumunun yedinci günü olunca kurban kesiniz ve ona ad koyunuz.” buyurmuştur. Akika kurbanı kesmek sünnettir. Fakat Hanefi mezhebine göre bu bir “Sünnet-i Müekkede” değildir.

Akika kurbanı oğlan çocukları için mümkünse aynı anda olmak üzere iki, kız çocukları için bir adet kesilir. Bazı yerlerde yapıldığı gibi kesilen bu kurbanların kanlarını kız veya oğlanın alnına yahut başka bir yerine sürmek doğru değildir.

İslâmî kaynaklara göre Akika kurbanı, cömertçe davranmanın ve Allah’ın verdiği çocuk nimetine şükrânın bir ifadesi sayılır. Bu kurbanla Hz. İbrahim‘in kurban kesme adeti de tekrarlanmış olmakta, Hristiyanların vaftiz adetlerine karşı çıkılarak, Allah için kurban kesilmiş olmaktadır.

Advertisement

Akika kurbanı çocuğun doğumunun yedinci gününde kesilememişse 14. veya 21. gününde de kesilebilir.


Leave A Reply