Akıl Hastalıkları Nedenleri ve Çeşitleri

6
Advertisement

Akıl hastalıkları nelerdir? Akıl hastalıklarının nedenleri, Nevroz ve psikozlar nelerdir, çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi.

akil-hastaliklariAKIL HASTALIKLARI;

Savunma mekânizmaları; gerilimleri ve çatışmaları geçici olarak giderirler. Ancak her problemin bu yolla çözümlenmesi akıl hastalıklarına neden olur.

Akıl hastalıklarını hazırlayan nedenler:

a. İlk çocukluk yıllarında kişilik gelişmesinin anormal olması,

Advertisement

b. Beden yapısının bozuk ve sakat olması,

c. Organik nedenler: Beyin ya da sinir sistemindeki bir bozukluk ya da ur, frengi ya da yaşlılığın organizmayı yıpratması, kaza sonucu beyinde oluşan yaralanmalar, zehirlenmeler.

d. Sosyal ve ekonomik nedenler: Yoksulluk, baskı, dayak, işkence, sevgisiz bir aile ortamı, savaşlar, kıtlık.

e. Psikolojik nedenler: Güdülerin normal bir biçimde doyurulmaması, engellerle, yasaklarla karşılaşılması ve bundan doğan çatışmalar.

Advertisement

Akıl hastalıkları ağırlık derecesine göre ikiye ayrılır:

A. NEVROZLAR

Nevrozlar, kaygılı, gerilimli, çok sinirli, kavgacı, saplantılı, korkak, aşırı telaşlı, bencil, güvensiz, zayıf iradeli, belirgin tikleri olan; toplum içinde yaşayışlarını sürdüren anormal insanlardır. Zaman içinde çevrelerindeki insanları rahatsız ederler, çünkü kendileri rahat değildirler.

Başlıca üç çeşit nevroz vardır:

Advertisement

a. Nevrasteni: Baş ve bel ağrıları, uykusuzluk, ölüm korkusu, hastalık şüphesi ve güvensizlik gibi belirtileri vardır. Orta yaşlılarda görülür.

b. Psikasteni: En önemli belirtisi irade güçsüzlüğüdür. Birtakım fobileri de vardır. 18-25 yaş arasında başlar, yıllarca sürer, asla çok ileri gitmez.

c. Histeri: Çok değişik görünüşleri vardır. Başlıca belirtisi, ilgi çekme isteğidir. Öteki belirtileri isteri nöbetleri, uydurma olaylar anlatma ve sanrılardır.

B. PSİKOZLAR

Advertisement

Toplum içinde yaşayış ve akıl hastanelerinde tedavi gereksinimleri olan çok ileri akıl hastalarıdır. Psikozlar, davranışlarından sorumlu olmadıklarından, bu hastaların toplum içinde serbest bırakılmaları çok sakıncalıdır.

1. ORGANİK PSİKOZLAR

a Genel Felç: Sinir sisteminin tahrip olmasından doğar. Bu çeşit yıpratıcıların başında frengi mikrobu geldiği için buna frengi deliliği de denir. Unutkanlık, konuşamamak ye megalomani, başlıca belirtileridir.

b İhtiyarlık bunaması: Yaşlılık sonucu sinir sisteminin yıpranmasından ileri gelir, ilgisizlik, unutkanlık, bencil duygular, kavgacılık ve herkesten şüphelenme gibi belirtileri vardır.

Advertisement

2 FONKSİYONEL PSİKOZLAR

a. Şizofreni (Erken Bunama): Daha çok 20-30 yaşındakiler de görülür. Hastalığın belirtileri; yok yere kızma, gülme, herkesten şüphelenme, sanrılar ve intihara kalkışmalardır.

b. Paranoya: 40-50 yaşındaki erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bunlar kuşkucu, alıngan ve megaloman olurlar. Bunlarda en güçlü duygu gururdur. Paranoyanın gelişmesi şöyledir: Önce çevresinde olup bitenleri dikkatle izler. Sonra bir kuruntu dönemi başlar. Öldürüleceğini sanır. Son dönemde hasta kendisini büyük görmeye başlar; asil, kral, peygamber, vb. olur.

c. Mani-Depresif: Mani ve melankoli periyodik olarak sürer. Hasta, mani halinde neşeli, hareketli, saldırgan ve kinci; melankoli halinde ise kederli, durgun, bedbin, acılıdır. Melankoli halinde genellikle intiharı düşünür. Bu hastalığın diğer adı, mani-melankoli psikozudur.

Advertisement

6 yorum

 1. hakan araz on

  ya okuduğum şeyler bana çok uyuyor. malesef şu an kendimi o kadar kötü hissediyorum ki tarifi mümkün değil….

  • hakan araz on

   bundan sonra nasıl yaşıycam aman allahım yukarada yazan herşeyden bir parça var 42 yaşındayım….bunca yıldır neler çektim kaç defa bitirmeye kalktım ama olmadı…

  • hakan araz on

   ben ve kardeşim 3-4 yaşındayken annem ve babam bizi dedemlere bırakıp almanyaya gitdiler hala hatırlarım çok üzülmüştüm çok….kısa bir süre için gitdiler 2 sene sonra döndüler..aylarca kapının önünden ayrılmamışım gelecekler diye…kardeşim 3 yaş ufak olduğundan benim kadar yoğun yaşamadı bu durumu…sonunda tabiki geldi anam babam ama ben asla kendime gelemedim o zamandan beri….okula başladığım gün kavga alman çocuklarnan istemiyolardı beni tek türk olarak…onun yüzünden hegün dövüyolardı beni p……benim okumamı engellediler öğremenler dahil…ş…..r küçücük çocuğa düşmanlık yapıyolardı u….r…bunlara ne yapsam azdır….

 2. İngilizce drug ilaç demek ben erken bunama ile tanıştığımda gençtim Fransa Parisin banliyösünde Colombes. Orada drugın başka anlamı var idi.

Leave A Reply