Akışkanlar Mekaniği Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Akışkanlar mekaniği nedir? Akışkanlar mekaniği neyi inceler, açıklamaları ve akışkanlar mekaniği ve uygulama alanları ile ilgili bilgi

Akışkanlar Mekaniği

Akışkanlar Mekaniği Hakkında Bilgi

Akışkanlar Mekaniği, akışkanların özelliklerini ve etkilerini inceleyen mühendislik dalıdır. Akışkanlar mekaniği, meteoroloji, hidroloji gibi günlük yaşamı ilgilendiren birçok bilim dalının dayanacağı kuramsal temelleri saptar.

Tarih öncesi dönemlerden başlayarak insanların su ve rüzgarı bir enerji olarak kullanmaları, bu akışkanların dengeli ve hareketli durumlarıyla ilgili yasaların araştırılmasına yol açtı. Arşimet‘in (M.Ö. 3. yüzyıl) yüzmeyle ilgili bulduğu yasalar bu konudaki bilimsel saptamaların ilki sayılır.

Leonardo da Vinci, akışkanların hareketinin (alaşının) bir mühendislik dalı olduğunu belirterek, akışkanlar mekaniğinin temel konuların saptadı: Dalgalar, burgaçlar (anafor), yüzen cisimler, borularda akış, suyun aşındırma gücü, akıntılar vb. Hollandalı matematikçi Simon Stevin’in hidrostatikle ilgili kitabı, Toriçelli ve Blaise Pascal‘ın saptadıkları, adlarıyla anılan sıvılarla ilgili yasalar, akışkanlar mekaniğine önemli katkılarda bulundu.

Akışkanlar mekaniği, akışkanların durumuna göre ikiye ayrılır. Hareket durumundaki akışkanların özelliklerinin incelenmesi, akışkanlar mekaniği adını alır. Sıvılar hidrodinamik, gazlar aerodinamik adlı bilim dallarının konularıdır. Denge durumundaki akışkanların özelliklerini inceleyen dal, akışkanlar statiği adını alır. Akışkanlar statiğinin temel konusu sıvılardır. Ancak bazı ilkeler sıvılara da uygulanır.

Advertisement

Leave A Reply