Akkışla Nerededir?

0

Akkışla nerededir? Kayseri iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi olan Akkışla tam olarak nerededir? Akkışla ilçesi özellikleri ve hakkında bilgi.

Akkışla; Kayseri İline bağlı ilçe ve merkezidir. 8 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzeyden Sarıoğlan, batıdan Bünyan, güney ve doğudan Pınarbaşı ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Akkışla

Ortalama yükseltisi 1.500 m olan dağlık bir alanda yer alan ilçe topraklarının bir bölümü yaylalarla kaplıdır. Doğuda Hınzır Dağı’nda yükselti 2.641 m’ye ulaşır. Önemli bir akarsuyu yoktur. Bozkır bitkileriyle küçük meşe toplulukları ve ardıçlar doğal bitki örtüsünü oluşturur. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı karasal iklim egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 8-9°C, yağış tutarı 405 mm’dir. Kışın yağış, genellikle kar biçimindedir. Kar örtüsü uzun süre yerde kalır. İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, ayçiçeği ve baklagiller; meyvelerden elma ve kayısı yaygındır. Köylerde el dokumacılığı yapılır. Krom ve demir yatakları vardır.

Sivas-Kayseri Karayolu’na 18 km’lik bir yolla bağlanan ilçe merkezi, il merkezine 78 km uzaklıktadır. Daha önce Bünyan İlçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1989’da ilçe oldu.

Advertisement


Leave A Reply