Aktör Nedir? Aktör Ne İş Yapar? Nerede Çalışır? Görev ve Sorumlulukları

0
Advertisement

Aktör (Oyuncu) nedir, ne iş yapar? Aktör, Oyuncuların çalışma ortamı, görev ve sorumlulukları nelerdir? Aktör ne iş yapar, hakkında bilgi.

Aktör

Kaynak: pixabay.com

Aktör (Oyuncu) nedir?

Neredeyse her gün aktörleri görüyor ve duyuyoruz – film, televizyon, radyo veya tiyatro yapımlarında çeşitli karakterleri canlandırıyorlar. Çoğu insan aktörleri düşündüğünde, büyük Hollywood yıldızlarını düşünür. Bu, elbette, oyunculukta kariyer peşinde olan herkesin nihai hayalidir.

Ancak bu tür bir başarıya ulaşmak oldukça zordur. Oyuncuların çoğu, genellikle reklamlarda veya televizyon şovlarında veya filmlerde figüran olarak başlayan küçük yapımlarda oynarlar.

Aktör ne iş yapar?

Sözde küçük rollerle başarılı bir kariyer yapan ve hiçbir zaman başrol oynamayan birçok oyuncu var, ki bu bile çok tatmin edici bir kariyer olabilir. Kariyerlerinde çok erken bir zamanda büyük başarı elde eden diğerleri ünlü olur ve birçok önemli rol alırlar. Oyuncuların çoğu, bu iki uç nokta arasında bir yerde bir kariyere sahip olacaktır.

Bir aktörün işi, oynadığı karakteri tam olarak temsil etmek ve izleyicilerini, onları meşgul ederek ve onları hikayenin içine çekerek karakterin gerçek olduğuna ikna etmektir. Başarılı bir prodüksiyon oluşturmak için tüm roller bir araya geldiğinden, bu büyük roller ve daha küçük roller için geçerlidir.

Aktör

Kaynak: pexels.com

Karaktere girmenin birçok yolu vardır ve oyuncular genellikle oynadıkları karakterlerin işlerini, hobilerini veya etkinliklerini araştırırlar, böylece kendilerini bu zihin çerçevesine koyabilirler. Fiziksel görünüm de bir karakter yaratmada önemli olabilir ve oyuncular genellikle oynadıkları karakteri fiziksel olarak yaratmak için saçlarını değiştirir veya kilo kaybederler veya kilo alırlar.

Advertisement

Bölüm herhangi bir duygusal drama gerektiriyorsa (örneğin, bir ölümle başa çıkmak), bir aktör, ilgili duyguları gerçekçi bir şekilde anlamak ve aktarmak için genellikle hikayenin anlattıklarını deneyimlemiş insanları araştırır.

Bir Aktörün çalışma ortamı nasıldır?

Bir oyuncunun işyeri, ilgili prodüksiyon türüne bağlı olarak değişecektir. Bazı film ve televizyon programlarının yanı sıra çoğu reklam stüdyolarda ve setlerde çekilecek. Bu, kendi içinde oldukça heyecan verici olabilir, bir konumun set tasarımcıları tarafından nasıl yaratılabileceğini ve gerçek gibi görünmesini sağlayabilir. Diğer film ve televizyon şovları mekanda çekiliyor ve çok fazla seyahat gerektirebilir – bazen uzak ve egzotik yerlere.

Tiyatro prodüksiyonları bir sahnede gerçekleşir ve filme alınmış performanslardan çok farklı düşüncelere sahiptir. Performanslar, bazı televizyon şovları için tiyatrolarda ve stüdyolarda canlı bir izleyici kitlesinin önünde olacaktır. Diğer performansların seyircisi yoktur ve bu performanslardan gelen geri bildirimler anlık değildir.

İşyeri oldukça çeşitlidir ve aktörlerin nerede çalıştıkları ve içinde çalıştıkları ortamın türü konusunda esnek olmaları gerekir. Her türlü farklı durumda çalışmaya hazır olanlar ve farklı ortamlarına uyum sağlayabilenler daha başarılı olacaktır.


Leave A Reply