Akyuvarlar Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Vücudumuzun koruma mekanizmalarından birisi olan kanda bulunan akyuvarlar ile ilgili genel ve kısa bilginin yer aldığı yazımız.

AkyuvarlarAkyuvarlar, kanın içerisinde bulunan beyaz ve ya renksiz hücreciklere «akyuvar» denir. Bir milimetre küpde bulunan akyuvar (lökosit) sayısı 5.000 ile 10.000 arasındadır. Yani her 400-500 alyuvara karşı bir akyuvar vardır.

Akyuvarlar iki çeşittir ve iki ayrı kaynaktan çıkarak kana karışırlar:

1— Tanecikli lökositler (granülosit): Kemik iliğinde meydana gelir. Büyüklükleri alyuvarların bir-buçuk misli kadardır. Birçok hastalıklarda granülositlerin birdenbire artması teşhisi kolaylaştırır.

2 — Lenfositler: Lenfatik sistemden (lenfa bezleri, adenoit doku ve dalaktan) çıkarlar. Bütün akyuvarların % 20 sini teşkil ederler. Çocuklarda bu oran daha yüksek olur. Genel olarak yuvarlak olan bu hücreler alyuvarlardan pek az büyüktür. Vücuda giren bakterilere karşı ikinci, hatta üçüncü bir korunma cephesi teşkil ederler.

Kanımızdaki akyuvarların sayısı saatten saate değişir. Genel olarak sabahleyin azdır, öğleye doğru en yüksek derecesini bulur. Akyuvarlar vücudumuzun mikroplara karşı başlıca koruyucusudur. Görevleri zararlı bakterileri «yemek» tir. Bir yerimiz kesildiği zaman akyuvarlar hemen oraya gelirler, giren bakterilere hücum ederler. Bunlardan bir kısmı da ölür, yerine yenileri gelir. Biriken ölü akyuvarlar, bakteriler ve diğer ölü hücreler cerahat olarak yaradan dışarıya akar.

Advertisement

Akyuvarlar bulaşıcı hastalıklarda çok artar, milimetre kübde 300;500 bini bulur. Örneğin, streptokok, stafilokok, gonokokların meydana getirdiği hastalıklar akyuvar sayısının artmasına sebep olur.


Leave A Reply