Alacası İçinde Ne Demektir? Alacası İçinde Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Alacası içinde ne demektir? İnsanın alacası içinde hayvanın alacası dışında deyiminin anlamı, açıklaması ve hikayesi nasıldır?

Alacası İçinde Anlamı;

Bu deyim insanın alacası içinde hayvanın alacası dışında şeklinde de kullanılır. İnsanın ne düşündüğü nasıl bir kişiliğe sahip olduğu dışarıdan bakarak anlaşılmaz anlamındadır. Hayvanın rengi dışındadır, bellidir. Ama insanın rengi içindedir. Bu deyim, “görünüşe aldanmamak, kişinin huyu suyu belli olmaz” anlamında kullanılır.

Alacası İçinde

Deyimin Hikayesi

Eski kadılardan birisi uzun yıllardan beri kadılık yaptığı memlekette aldığı rüşvetlerle yüklü bir servetle beraber kötü bir şöhret de edinmiş. Aldığı rüşvetlerle yolsuzluğu ayyuka çıkmış. Şeyhülislâm bu durumdan öyle tedirgin olmuş ki, sonunda kadıyı azletmiş.

Hayli varlıklı kadı, İstanbul’a göç etmeye karar vermiş. Saray adamlarına yüklü bir rüşvet yedirerek yeni bir kadılık koparabilmeyi umuyormuş. Ama eşyaların kervanlarla, kişilerin de at sırtında şehirden şehre gittiği, eşkıyanın yol kestiği o devirlerde, altınları ile birlikte sağ salim İstanbul’a nasıl varacağını düşünür dururmuş.

Bu arada eşkıya kadının İstanbul’a gideceğini duymuş. Kadıyı kollamaya başlamış.

Advertisement

Kadı bölgede tanınmayan ama uyanık bir kervancıyla anlaşmış. Kervancı develere kadının, çanak, çömlek, desti, yatak yorgan gibi değersiz ev eşyalarını yüklemiş, altınlarını da küplere koyup, diğerlerinin arasında saklamış.

Senelerden beri sırtına giydiği kaplan postundan, alaca benekli kürkünü ters çevirip, üstüne eski bir kılıf geçirip, kavuğunu da çıkarıp başını kervancılar gibi sarıp sarmalayan kadı, ailesi ile İstanbul’da buluşmak üzere helalleşip gizlice kervana katılmış.

Yolculuğun beşinci gününde eşkıya sarp bir geçitte kervanı durdurmuş. Kervanın yüküne bakıp değerli bir şey olmadığını görünce çok kızmışlar. Kervancıyla birlikte kadıyı da sorgu suale çeken haydut, adamın hâl ve hareketinden okuryazar olduğunu anlamış. Daha dikkatli bir şekilde üstünü başını ararken, alaca benekli kürkünü fark etmiş çetenin reisine seslenmiş:

– Müjde ağam beklediğimiz kadı burada.

Eşkıya reisi şaşırmış:
– Nasıl olur onun sırtında alaca kürkü olacaktı.

– Var demiş haydut, üstüne bakıp tanıyamadık ama alacası içinde…

Advertisement


Leave A Reply