Alaeddin Eretna Kimdir?

0
Advertisement

Alaeddin Eretna kimdir? Alaeddin Eretna hayatı, kısaca biyografisi, Eretna Beyliği’nin kuruluşu ve dönemi hakkında bilgi.

Alaeddin Eretna

Alaeddin Eretna Kimdir?

Alaeddin Eretna; Eretna Beyliği’nin kurucusudur (?-1352).

Anadolu Selçuklularının yıkılışından sonra Anadolu topraklarının büyük bir bölümüne egemen olan İlhanlı hükümdarı Ebu Sait Bahadır Han, 1317’de Anadolu’ nun yönetimini Çobanoğullarından Timurtaş’a bıraktı. Timurtaş da babasının öldürülmesi üzerine Mısır’a kaçarken yerine Alaattin (Alaeddin) Eretna’yı vekil bıraktı.

Eretnaoğulları Beyliği Kurulması

Alaeddin 1335’te İlhanlılarla olan bütün bağlarını kopardı ve bağımsız Eretnaoğulları Beyliği‘nin temelini attı. 1338’den sonra Mısır Memlûk Sultanı Melik Nasır’ın egemenliğini kabul etti ve onun adına para bastırdı. Ancak Alaeddin onun ölümünden sonra “sultan” unvanıyla kendi adına para bastırmaya başladı ve Anadolu’da Moğolların bağımsız mirasçısı oldu (1341).

Advertisement

Sivas ve Kayseri’yi kurduğu beyliğe başkent yaptı; Erzincan, Ankara, Tokat, Amasya, Samsun, Konya’yı ele geçirdi ve büyük bir üne kavuştu. 1343’te Çobanoğullarıyla yaptığı savaşı kazandı ve büyük ganimetler elde etti. Yerine küçük oğlu Gıyasettin Muhammed geçti.


Leave A Reply