Alan Paton Kimdir?

0
Advertisement

Alan Paton kimdir ve ne yapmıştır? Alan Paton hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Alan Paton

Alan Paton; (d. 11 Ocak 1903, Pietermaritzburg, Natal – ö. 12 Nisan 1988, Durban yakınları, Natal, Güney Afrika Cumhuriyeti), Güney Afrikalı yazardır. Irk ayrımına karşı görüşleri nedeniyle “Güney Afrika’nın vicdanı” olarak tanınır.

1935’te öğretmenlikten ayrılarak kentlerdeki suçlu Siyah çocuklar için kurulan, Johannesburg yakınlarındaki Diepkloof Yetiştirme Yurdu’nun yöneticisi oldu. Diepklooftan ayrıldıktan sonra büyük yankı uyandıran Cry, the Beloved Country (1948; Ağla Sevgili Memleketim, 1966/Ağla Sevgili Yurdum, 1990) adlı romanını yayımladı. Hem bunda, hem de sonraki romanı Too Late the Phalarope’da (1953; Artık Çok Geç, 1971, 1987), özellikle diyaloglarda, Mezmurları anımsatan dengeli, ölçülü ve ritmik bir üslup kullandı.

Diepklooftaki gözlemlerine dayalı birkaç öykü de yazan Paton ırk ayrımına karşı mücadele etmek üzere 1953’te kurulan Güney Afrika Liberal Partisi’nin başkanlığını üstlendi. Bu görevini partinin 1968’de kapatılmasına değin sürdürdü. Irk ayrımına karşı yürüttüğü etkin mücadele nedeniyle 1960’ta pasaportu geri alındı. Aynı yıl ABD Özgürlük Madalyası verildi.

Paton liberal eğilimli Contact dergisindeki “The Long View” başlıklı köşesinde makaleler yazdı. Öfkeli, nükteli, tepkili ve derinlik içeren çok yönlü bir üslup kullandığı bu makalelerini, toplantılarda yaptığı bazı konuşmalarıyla birlikte The Long View (1968; Uzağa Bakış) adlı kitabında topladı. Uzun süren bir çalışmanın ardından, bakanlık yapan parlak bir siyasetçinin yaşamöyküsü niteliğindeki Hofmeyr’i (1964) yazdı. Yayımladığı öbür önemli yaşamöyküsü Apartheid and the Archbishop: The Life and Times of Geoffrey Clayton, Archbishop of Cape Towridu (1973; Irk Ayrımı ve Başpiskopos: Cape Town Başpiskoposu Geoffrey Clayton’ın Yaşamı ve Dönemi). Towards the Mountain (1980; Dağa Doğru) adlı yapıtı 45 yaşına değin geçen olayları kapsayan otobiyografik bir romandır. Ah, But Your Land Is Beautiful (1981; Evet Ama Ülkeniz Güzeldir) adlı romanı ise sonraki yıllarını konu alır. Ayrıca şiir de yazmış olan Paton’ın otobiyografisinin ikinci bölümü ölümünden sonra, Journey Continued (Yolculuğun Devamı) adıyla yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply