Alaska’nın Tarihi (Kısaca)

0
Advertisement

Alaska’nın bulunuşu, Ruslar’dan Amerikalılara geçişi ve 49. eyalet olarak birliğe katılması hakkında kısa bilgiler.

Alaska Kuzey Işıkları

Alaska Kuzey Işıkları

Alaska’nın tarihi bir Danimarkalı kaptan olan Vitus Bering’in Rus Çarı emriyle seyahate çıkarak, 1728’de kendi adı ile anılan boğazı bulması ile başlar. Yalnız, Bering’in asıl Alaska topraklarına gelişi 1741 yılında olmuştur. Sonraları başka gezginler de Alaska’ya gittiler. Hatta bir İngiliz olan Alexander Mackenzie oraya İngiliz bayrağını diktiyse de, 1784’te Ruslar güney-batıdaki Kodiak adasını işgal ettiler. Ruslar buranın yerlilerini insafsızca öldürdükleri gibi, kürklerini almak için kıymetli hayvanlarını da büyük bir vahşetle kırıp geçirdiler. 1799’da Rus Çarı bu duruma bir son vererek, Alaska’da ticaret işlerini bir Rus-Amerikan şirketine devretti.

Ancak, Ruslar bu zengin bölgeden faydalanmasını bilemediler. 1855 ten itibaren bu geniş araziyi Amerika’ya satmaya çalıştılar. Nihayet 1876 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Alaska’yı 7.200.000 dolara satın aldı. 1897’de altın madeni bulunması bir Beyazlar ordusunu bu ülkeye sürükledi. İkinci Dünya Savaşında Japonlar bazı adalara çıktılar, Amerikalılar’da Alaska kıyılarında büyük askeri, üsler kurdular.

Amerika, 1950, 1951 yıllarında Alaska’daki savunma çalışmalarına yeniden hız verdi. Fairbanks ve Anchorage’de büyük hava üsleri, Kodiak adası ve Point Barrow’da da deniz üsleri kuruldu.

1958’e kadar, Alaska’yı Amerikan hükümetince tayin edilen bir valinin başkanlığında, yerli halk arasından seçilen bir Ayan ve bir Mümessiller Meclisi idare ederdi, Alaska’lılar Amerika Birleşik Devletleri federasyonu içinde bir devlet olmak için 1950 de istekte bulundularsa da bu istekleri ancak sekiz yıl sonra gerçekleşti ve Alaska 1958 yılında Amerikanın 49. devleti (eyaleti) olmak hakkını kazandı

Advertisement

Leave A Reply