Albert Roussel Kimdir?

0

Albert Roussel kimdir ve ne yapmıştır? Albert Roussel hayatı, biyografisi, eserleri ve besteleri nelerdir? Albert Roussel hakkında bilgi.

Albert Roussel

Albert Roussel Kimdir?

Albert Roussel; 5 Nisan 1869, Lille — 28 Ağustos 1937, Royan

Fransız bestecisidir. Yirminci yüzyıl Fransız müziğinin ilginç yaratıcılarından biri. Deniz subayı olmak için Ecole Navale’da eğitim görmüş, 1889’da Fransız donanmasına girmiştir. Roussel, birçok kereler Uzakdoğu’ya gitmiş, bu ülkelerin müziğiyle etkilenerek bestelemeye başlamış, donanmadan ayrılmıştır. Schola Cantorum’da Vincent D’lndy’den ders almış, aynı kurumda kontrapunta öğretmenliği yapmıştır. Roussel önceleri D’lndy ve Debussy’nin etkisinde kalmış, kişiliği kontrapunta yazısına dayanan bir uslûbun desteğiyle gelişmiştir. En güçlü yapıtları, elli yaşından sonra verdikleri, özellikle “İkinci”, “Üçüncü” ve “Dördüncü” senfonileridir

Başlıca yapıtları: “Festin de l’Araignee – Örümceğin Şöleni” ve “Bacchus et Ariane” adlı bale müzikleri. “Fa” tonunda süit, piyano konçertosu, yaylı çalgılar için “Senfonletta”, Hint müziğinden esinli “Padmavati” adlı opera, oda müziği yapıtları ve şarkılar.

Müzik Kariyeri

Albert Roussel, çalışmalarına Fransız izlenimciliğinin etkisi altında, egzotik ruh hallerine ve şiirsel ilişkilerine bağımlılığıyla başladı. Sonunda, tasarımında daha resmi olan, güçlü bir ritmik sürüşü olan ve daha ünlü çağdaşlarının (örneğin Debussy, Ravel, Satie ve Igor) çalışmalarında göründüğünden daha belirgin bir şekilde farklı olan kişisel bir tarz buldu. Resmi tasarım anlayışı senfonik eserlerinde kendini göstermiştir; Süiti (1926) neo-Klasikliğe doğru bir geçişi işaret ediyor. Tematik gelişim güçlüdür ve bazı asimetrik gelişmelere rağmen ritimler açıkça tanımlanmaktadır. Orkestrasyon da Klasik gelenek içindedir. Roussel tiyatronun keskin bir anlayışına sahiptir. Egzotik veya mitolojik konuların iyi karakterizasyonu yeteneğine sahipti, fakat aynı zamanda hafif çalışmalarda komik durumları nasıl göstereceğini de biliyordu.

Roussel’in en önemli eserleri bale Le festin de l’araignée, Bacchus et Ariane ve Aeneas ve dört senfonidir. Diğer eserleri arasında çok sayıda bale, orkestra süiti, bir piyano konçertosu, viyolonsel ve orkestra için bir konser, koro ve orkestra için bir mezmur ayarı, tiyatro için rastlantısal müzik ve çok oda müziği, solo piyano müziği ve şarkıları bulunuyor.

Arturo Toscanini, NBC Senfoni Orkestrası ile yaptığı konserlerden birine de Le festin de l’araignée bale süiti dahil etti. René Leibowitz bu paketi 1952’de Paris Filarmonisi ile kaydetti ve Georges Prêtre, 1984’te EMI için Orchester National de France ile aynı müziği kaydetti.


Leave A Reply