Alberto Santos Dumont Kimdir? Brezilyalı Pilotun Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Alberto Santos Dumont kimdir ve ne yapmıştır? Brezilyalı havacı, pilotun hayatı, uçaklar üzerine çalışmaları hakkında bilgi.

Alberto Santos Dumont

Alberto Santos Dumont (20 Temmuz 1873 – 23 Temmuz 1932), ilk uçuşa uygun zeplini tasarlayan Brezilyalı bir havacılık mühendisiydi. Kahve tarlası sahibi bir mühendisin oğlu olarak, hayatı ve işi kolaylaştıran birçok icadın olduğunu gördü ve aynısını yapmaya çalıştı.

Alberto Santos Dumont

Kaynak: wikipedia.org

Hayatı

Santos-Dumont, ailesinin çiftliğinde kullanıldığı için buharla çalışan makinelere çok aşinaydı ve Jules Verne’in çalışmalarına özel bir ilgi duyuyordu. Bu icatlar, plantasyonun işini o kadar otomatik hale getirdi ki, ailesi için zenginlik ve prestij sağladı. Santos-Dumont, daha uzak bir şehirde liseye gidecek yaşa gelene kadar evde özel öğretmenlerle eğitim gördü. Bir süre sonra babası tarlada çalışırken ağır yaralandı; plantasyonu sattı ve ailesini Santos-Dumont’un eğitimini tamamladığı Paris’e taşıdı. Bu süre zarfında Santos-Dumont, 1897’de balonla başlayarak çeşitli uçuş yöntemlerini denemeye başladı.

Santos-Dumont’un kendi tasarımına göre bir balon üzerinde çalışırken, pilotun rüzgarla birlikte taşınmak yerine yönü kontrol etmesine izin verecek yönlendirilebilir balonlar veya zeplinlerle deneyler yapmaya başladı. Santos-Dumont’un havadan hafif uçaklarla ilgili çalışması, bazılarının şişirilmiş şeklini korumaları ve daha iyi yönlendirmeleri için farklı uzunluk şekillerine sahip birkaç farklı zeplin türünü içeriyordu. Halen zeplinlerle çalışırken, Santos-Dumont bir dizi prestijli yarışma kazandı, ancak aynı zamanda çeşitli yarışmalarda sabotaj kurbanı oldu.

İlk kez ilkel uçaklar olarak adlandırıldığı için dikkatini havadan ağır hava gemilerine çevirdi. Santos-Dumont, uçakları fırlatmak için bir tür mancınık gerektirdiğinden ve Santos-Dumont’un tasarımı herhangi bir dış yardım olmadan havalandığından, Wright Kardeşler‘den bile önce ilk uçuşla tanınır.

Bir Santos-Dumont uçağı, 1903’te uçaklarından birini uçurduğunda ilk kadın pilot Aida de Acosta’yı taşımakla da tanınır. Santos-Dumont’un yapıları birkaç sabit kanatlı uçak ve hatta bir helikopter içeriyordu. En ünlü uçaklarından biri, Wright Kardeşler böyle bir tekerlekli sistem geliştirmeden önce kendi kalkış gücüyle uçtuğu sabit kanatlı 14-bis idi.

Advertisement

Popüler kültürde, Santos-Dumont, Parisliler onun giyim tarzını taklit etmeye başladığından modaya zaten katkıda bulunmuştu, ancak pilotluk ihtiyaçları nedeniyle kol saatini de popüler hale getirdi. Kol saatini O, popüler yapana kadar sadece kadınlar tarafından takı olarak takılmıştı. Santos-Dumont, son uçuşunu 1910’da yaptı, ancak açıklanamayan bir kazayla uçuş sona erdi; birkaç ay sonra baş dönmesi ve diğer nörolojik sorunlardan muzdarip olmaya başladı. 1932’de öldü.


Leave A Reply