Albrecht Penck Hayatı, Alman Coğrafyacı ve Jeolog

0
Advertisement

Albrecht Penck kimdir ve ne yapmıştır? Albrecht Penck hayatı, biyografisi, coğrafya alanındaki eserleri ve çalışmaları nelerdir, hakkında bilgi.

Albrecht Penck Kimdir?

Albrecht Penck; (d. 25 Eylül 1858, Leipzig, Almanya – ö. 7 Mart 1945, Prag, Çekoslovakya), Almanya’da modern coğrafyanın gelişmesi üzerinde etkili olan ve Pleyistosen Bölüm (y. 2,5 milyon -10 bin yıl önce) stratigrafisini kuran Alman coğrafyacı ve jeologdur.

1885-1906 arasında Viyana Üniversitesi’nde profesörlük yapan Penck, Bavyera Alpleri’ndeki vadilerde yaptığı araştırmalar sonucunda, Pleyistosen’de gerçekleşen Günz, Mindel, Riss ve Würm buzullaşma dönemlerinin varlığını kanıtladı. Bulgularını, asistanı Eduard Brückner ile birlikte hazırladığı üç ciltlik Die Alpen im Eiszeitalter (1901-09; Buz Çağında Alpler) adlı yapıtta topladı. Penck ayrıca, Yer’in 1:1.000.000 ölçekli bir haritasını hazırladı ve jeomorfoloji (Yer’in yüzey şekillerinin incelenmesi) üzerine çok önemli bir çalışma yayımladı (jeomorfoloji terimini de kendisi ortaya atmıştır).

1906-26 arasında Berlin Üniversitesi’nde coğrafya bölümü başkanı olan Penck, Okyanusbilim Enstitüsü’nü de yönetti. Bu dönemde iklimlerin sınıflandırılması, bölgesel ekoloji ve siyasi coğrafya üzerine çalıştı, Alman coğrafyacı Friedrich Ratzel’in Lebensraum (yaşam alanı) kavramını geliştirdi.

Advertisement

Leave A Reply