Albuquerque Balon Festivali Tarihçesi ve Etkinlik Resimleri

0
Advertisement

Amerika’nın Albuquerque kentinde yapılan balon festivalinin tarihçesi ile Albuquerque Balon festivalinden görüntülerin yer aldığı sayfamız.

Albuquerque Balon Festivali

Albuquerque Balon Festivali, 1972’de 770 KOB Radyosu’nun 50. doğum günü kutlamasının en önemli olayı olarak başladı. Radyo istasyonu yöneticisi Dick McKee, Cutter Flying Service’in sahibi ve New Mexico’da bir sıcak hava balonuna sahip olan ilk kişi olan Sid Cutter’dan, KOB’nin yeni sıcak hava balonunu şenliklerin bir parçası olarak kullanıp kullanamayacağını sordu. İkilinin devam eden sohbetine katılan Oscar Kratz’ın yardımı ile birlikte balonculuğu tartışmaya başladı ve McKee, bugüne kadarki en büyük sıcak hava balonu toplantısının ne olduğunu sordu. İngiltere’de 19 balon, diye yanıtladı Cutter. Kratz, “19 tane balon getirtebilir miyiz?” diye sordu. Cutter bunun için uğraşmayı yani denemeyi kabul etti.

Albuquerque Balon Festivali

Denemeleri sonucunda 21 pilottan taahhüt aldı, ancak kötü hava koşulları bazılarının zamanında gelmesini engelledi. İlk festival, 8 Nisan 1972’de KOB sponsorluğunda 13 balonun bir araya gelmesiyle gerçekleşti. İlk etkinlik 20.000 seyirci ve Arizona, California, Iowa, Michigan, Minnesota, Nevada ve Texas’tan baloncuların katıldığı Coronado Center Alışveriş Merkezi’nin otoparkında gerçekleşti.

Albuquerque Balon Festivali

Advertisement

McKee, Cutter ve Kratz, balon yarışlarını ilk başlatan üç adamdır. İlk festival, 1 balonun “Roadrunner” ve diğerlerinin “Coyote” balonları (“Roadrunner” balonu) olduğu bir “Roadrunner-Coyote Balon Yarışı”nı (dünyanın başka yerlerinde bir “tavşan ve tazı” yarışı) içeriyordu. Yarışın galibi – Roadrunner’a en yakın yere inen “Coyote” – ünlü havacılık hanedanından Don Piccard, şirketinin tasarım ve yapımının bir balonunu uçurdu. Bu yarış bugün Balon Festivali kapsamında devam etmektedirler.

Albuquerque Balon Festivali

Ertesi yıl Albuquerque, Şubat ayında ilk Dünya Sıcak Hava Balon Şampiyonasına ev sahipliği yaptı ve festival uluslararası bir etkinlik haline geldi. 1975’te Albuquerque, Dünya Şampiyonalarına tekrar ev sahipliği yapmayı düşünüyordu, ancak etkinliğin Ekim ayında yapılması planlandı. Böylece festival şampiyonalara denk gelecek şekilde değişti. Albuquerque’nin şampiyonalara ev sahipliği yapma teklifine olan ilgiyi sürdürmek için, o yılın Şubat ayında bir balon rallisi düzenlendi.

Albuquerque Balon Festivali

Albuquerque Balon Festivali on yıllardır her yıl büyüdü ve bugün dünyanın en büyük balon festivali oldu. Kayıtlı balon sayısı 2000’de 1.019’a ulaştı ve Balloon Fiesta Board’un 2001’den itibaren sayıyı 750 ile sınırlamasına yol açtı, “nicelikten çok kalite” arzusunu öne sürdü. 2009 yılında limit 600 olarak değiştirildi. Sayısız insan gelen balonları izlemek için şehrin dört bir yanındaki iniş yerlerinde toplanıyor. 2011’de sınır 1000’e çıkarıldı.

Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali Albuquerque Balon Festivali

Advertisement


Leave A Reply