Alek Wek Kimdir? Güzellik Anlayışını Değiştiren Sudan’lı Mankenin Hayatı

0

Alek Wek kimdir ve ne yapmıştır? Geleneksel güzellik algısını değiştiren Sudan’lı mankenin hayatı, biyografisi ve yaşadıkları hakkında bilgi.

Alek Wek

Alek Wek

Alek Wek, 1977 yılında Güney Sudan Dinka kabilesi olarak doğdu. Milyonlarca başka Sudanlı ile birlikte, hayatı 1982’de iç savaşın patlak vermesiyle tersine döndü. Evleri bilinmeyen bir grubun ateşi altına girdikten sonra Wek ailesi kaçtı. Bir ay sonra geri döndüklerinde, köyün perişan olduğunu ve sakinlerinin zor koşullarda ve yiyecek olmadan yaşadığını gördüler.

Sonunda Alek, üç ay sonra ailenin geri kalanı tarafından katıldığı başkent Hartum’a gönderildi. Burada, bir eğitim yöneticisi olan babası kalça protezi ameliyatı geçirdi, ancak operasyondan sonraki komplikasyonların bir sonucu olarak öldü. Kısa bir süre sonra Weks vatanlarını terk etmeye karar verdi.

Alek’in ablası iç savaştan önce İngiltere’ye taşınmış ve ailesi adına mülteci statüsü için başvurmuştu. 1991’de Alek ve kız kardeşi kabul edildi. Ailenin kalan üyelerine sonunda Avustralya ve Kanada’ya sığındı.

İngiltere’de kız kardeşi ile yaşarken Alek, okul saatleri dışında çalıştı ve annesine para gönderdi. İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrendi ve prestijli Londra Moda Koleji’nde moda teknolojisi ve işletme eğitimi aldı.

“Güzellik içeriden ışıldadığında inkar edilemez.” Alek Wek

Afrika’lı güzelin hayatındaki değişim, 1995 yılında Londra’da pazarda alışveriş yaparken bir model ajansı temsilcisi tarafından keşfedildiğinde geldi. Models One’la imza atıp çalışmaya başladı ve bir Tina Turner videosunda ve en son yayınlar Vibe ve i-D sayfalarında görünmesi çok uzun sürmedi.

Her zamanki podyum güzelliğinden çok farklı olan ayırt edici görünümü, moda dünyasında heyecan yarattı ve 1997 yılın MTV modeli Venus de la Mode Moda Ödülleri’nde “En İyi Yeni Model” ve ID’den “On Yılın Modeli” de dahil olmak üzere bir dizi ödül kazandı.

ABD sohbet şovu sunucusu ve aktris Oprah Winfrey’in modelle yaptığı röportajda vurguladığı gibi Alek’in başarısı geleneksel güzellik anlayışını yeniden tanımladı.

Alek, model olarak çalışmalarının yanında, Sudan’daki insanlara yardımcı olmak için bir mülteci olarak ve ABD Mülteciler Danışma Kurulu üyesi olarak kampanyalar yürütüyor.

Alek, yeryüzündeki bütün kızlardan şunu bilmelerini istiyor: “Sen güzelsin. Farklı olmanda bir sorun yok, utangaç olmanda da. Çoğunluğa uymak zorunda değilsin.”


Leave A Reply