Alerji Kan Testi Nasıl Yapılır? Sonuç Değerlendirme

0

Alerji kan testi nedir, neden ve nasıl yapılır? Alerji kan testinde IgE neyi gösterir, yüksekliği ne anlama gelir?

Alerji Kan Testi Nasıl Yapılır? Sonuç Değerlendirme

Allerji Kan Testi Nedir?

Alerjiler, vücudun bağışıklık sistemindeki yaygın ve kronik bir durumdur. Normalde, bağışıklık sisteminiz virüslere, bakterilere ve diğer bulaşıcı ajanlara karşı savaşır. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz toz veya polen gibi zararsız bir maddeyi tehdit olarak görür. Bu algılanan tehdide karşı koymak için, bağışıklık sisteminiz immünoglobulin E (IgE) adı verilen antikorlar üretir.

Advertisement

Alerjik reaksiyona neden olan maddelere alerjenler denir. Toz ve polenin yanı sıra, diğer yaygın alerjenler arasında hayvan tüyü, kuruyemiş ve kabuklu deniz ürünleri de dahil olmak üzere yiyecekler ve penisilin gibi bazı ilaçlar bulunur. Alerji semptomları hapşırma ve burun tıkanıklığından, anafilaktik şok denilen hayatı tehdit edici bir komplikasyona kadar değişebilir. Alerji kan testleri kandaki IgE antikorlarının miktarını ölçer. Az miktarda IgE antikoru normaldir. Daha yüksek miktarda IgE, alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.

Diğer isimler: IgE alerji testi, Kantitatif IgE, İmmünoglobulin E, Toplam IgE, Spesifik IgE

Alerji Testi Neden Yapılır?

Alerjiniz varsa kan testleri yapılır. Toplam IgE testi adı verilen bir test türü, kanınızdaki toplam IgE antikor sayısını ölçer. Spesifik bir IgE testi adı verilen bir başka alerji kan testi türü, bireysel alerjenlere yanıt olarak IgE antikorlarının seviyesini ölçer.

Advertisement

Alerji semptomlarınız varsa, doktorunuz alerji testi yapabilir. Bunlar şunları içerir:

Burun akıntısı veya akıntısı
Hapşırma
Kaşınan sulu gözler
Kurdeşen (kırmızı lekeli döküntü)
İshal
Kusma
Nefes darlığı
Öksürme
Hırıltı

Alerji kan testi Nasıl Yapılır?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alır. İğne yerleştirildikten sonra, test tüpü içine az miktarda kan alınacaktır. İğne girip çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Test için özel hazırlık gerekir mi?

Alerji kan testi için özel hazırlıklara ihtiyacınız yoktur.

Testin herhangi bir riski var mı?

Alerji kan testi yaptırmanın riski çok azdır. İğnenin yerleştirildiği yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak gider.

Advertisement

Sonuçları Değerlendirme?

Total IgE seviyeleriniz normalden yüksekse, muhtemelen bir tür alerjiniz vardır. Fakat bu neye alerjik olduğunuzu göstermez. Özel bir IgE testi, alerjinizi tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Sonuçlarınız bir alerjiyi gösteriyorsa, doktorunuz sizi bir alerji uzmanına yönlendirebilir veya bir tedavi planı önerebilir.

Tedavi planınız alerjinizin türüne ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Ölüme neden olabilecek şiddetli bir alerjik reaksiyon olan anafilaktik şok riski taşıyan kişilerin, alerjiye neden olan maddeyi önlemek için ekstra özen göstermeleri gerekir.

Test sonuçlarınız ve / veya alerji tedavi planınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşmayı unutmayın.

Alerji kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bir IgE cilt testi, IgE seviyelerini ölçerek ve doğrudan cilt üzerinde bir reaksiyon arayarak alerjileri saptamanın başka bir yoludur. Sağlık uzmanınız, bir IgE alerji kan testi yerine veya buna ek olarak bir IgE cilt testi de isteyebilir.


Leave A Reply