Alessandro Volta Hayatı ve Alessandro Volta Pili Nasıl Buldu

6

Alessandro Volta’nın kısaca hayatı ve Volta Pilini nasıl bulduğu ile ilgili bilgi.

Alessandro VoltaAlessandro Volta

1745 ile 1827 yılları arasında yaşamış ünlü bir İtalyan fizik bilginidir. Kendi adı ile anılan pili icat etmiştir. İtalya’da Como’da doğdu. Küçükken fizikle, özellikle elektrikle yakından ilgileniyordu. Genç yaşta fizik profesörü olup elektrik üzerinde deney ve incelemelerde bulunmaya başladı. İlk olarak kondansatör gibi elektrik toplamaya yarayan cihazları düşündü. Ayrıca yanıcı gazların yayılmasını inceleyerek, gazların tahliline yarayan odiyometre ve daimi bir hidrojen lambası üzerinde çalıştı.

Advertisement

1797’de İsviçre ile Fransa’ya seyahat eden Alessandro Volta Bern‘de fizyoloji bilgini Haller’le Cenevre’de de fizikçi Saussure ile görüştü.

Daha sonraları Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere’de inceleme gezileri yapan Volta bu arada Lavoisier ve Laplace gibi o dönemin ünlü bilginleriyle de tanıştı.

Alessandro Volta Pili Nasıl Buldu

Alessandro Volta, ilk icat ettiği pili Galvani‘nin çok duyulmuş kurbağa deneyinden çıkardı. 1800’ de bakır ve çinko levhalarını asitli bir sıvıda ıslatılmış kumaş ve karton parçaları ile yalıtkan hale getirdikten sonra en baştaki bakır levhayı, en sondaki çinko levhaya madeni bir telle bağlamak sureti ile ilk pili meydana getirdi. Daha detaylı bilgi için : Alessandro Volta ve Basit Pil isimli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Napolyon, Alessandro Volta’yı bir ara Paris’e davet etti sonra da ona kontluk rütbesi verdi. Ünlü bilgin, yaptığı keşifleri, hatıra ve mektupları ile geniş bir şekilde anlatmıştır.

Advertisement


6 yorum

Leave A Reply