Alexander Gardner Kimdir? Hayatı Çalışmaları Fotoğrafları Hakkında

0
Advertisement

Alexander Gardner kimdir ve ne yapmıştır? Fotoğraf sanatçısı Alexander Gardner’in hayatı, biyografisi ve fotoğrafçılık sanatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Hayatının Kısa Öyküsü

1821’de doğdu. 1856’de ABD’ye taşındı. Fotoğrafçı Mathew B. Brady tarafından portre fotoğrafçısı olarak işe alındı. 1861’de patlak veren Amerikan İç Savaşı’nın fotoğraflarla belgelenmesinde Mathew B. Brady’ye yardım etti. L865’te suçlular üzerine yaptığı fotoğraf çekimleri ile ünlendi. 1882’de öldü.

Dışişleri Bakanı H.Seward’a karşı bir suikast girişiminde bulunan Lewis Paine’nin idam cezasından hemen önce portresini yakalayan fotoğrafçıdır.

Alexander Gardner

Alexander Gardner

Alexander Gardner, 1821 doğumlu İskoç fotoğrafçı… Gardner’in hikayesi 1856 yılında ABD’ye taşınmasıyla başladı. Fotoğrafçı Mathew B. Brady tarafından portre fotoğrafçısı olarak işe alındı. İki yıl sonra Gardner, başkent Washington’da Brady için bir portre stüdyosu açtı.

Abraham Lincoln, Kasım 1860’da Amerika Başkanı olarak seçildi. Lincoln, Cumhuriyetçi Parti’den seçilen ilk başkandı. Seçim vaadi ise köleliği yasaklamaktı. ABD’nin güney eyaletleri bunu istemiyordu; Amerika Konfedere Devletleri’ni kurarak savaş ilan ettiler. 1861 ‘de Amerikan İç Savaşı patlak verdiğinde Gardner çatışmanın tam bir fotoğrafik kaydını yapma çabasıyla Brady’ye yardım etti. Ancak Brady, Gardner’in yardımlarını görmezden gelerek tüm başarıyı üstlendi. Gardner bu nedenle Brady’yle çalışmalarına 1863’te son verdi. Yine Washington’da kendi portre galerisini açtı; kendi başına savaş ve etkilerini fotoğraflamaya devam etti.

Advertisement

Alexander Gardner

1862’de çektiği Abraham Lincoln ve General George B. McClellan’ın savaş alanındaki bir çadırda görüldüğü fotoğraf ile 5 Kasım 1863’te çektiği Abraham Lincoln portresi büyük ün kazandı. Lincoln portresi liderin en önemli fotoğraflarından biri olarak kayda geçti. Gardner askerlerin portrelerini de çekme fırsatı buldu. Savaşın acımasızlığını yansıttığı, 100 fotoğraftan oluşan “Photographic Sketchbook of the War” kendisine büyük ün getirdi.

Gardner, 1865’te de büyük ses getirecek bir fotoğrafa imza attı. 14 Nisan 1865’te ABD Başkanı Abraham Lincoln bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Aynı gece Lincoln’ün katili John Wilkes Booth’un suç ortaklarından biri olan Lewis Payne de ülkenin dışişleri bakanı William H. Seward’a bir suikast girişiminde bulundu. Fakat başarılı olamadı. Payne’in 7 Temmuz’daki idamı öncesi Gardner suçluyu fotoğraflamayı başarmıştı. Bu, ileride büyük ses getirecek ‘suçlular’ serisinin de başlangıcı sayılabilirdi.

1882 sonbaharında hastalandı ve kısa süre sonra, 10 Aralık 1882’de, Washington’daki evinde hayatını kaybetti.


Leave A Reply