Alexander Rodchenko Kimdir? Avangart Fotoğrafçının Hayatı ve Eserleri

0

Alexander Rodchenko kimdir? Avangart fotoğrafçı Alexander Rodchenk’nun hayatı, biyografisi, fotoğrafları ve çalışmaları hakkında bilgi.

Alexander Rodchenko

Alexander Rodchenko

Alexander Rodchenko, Rusya’da yetişen en önemli avangart sanatçılardan bir tanesidir. Resim, heykel, grafik tasarım gibi sanatın birçok dalıyla ilgilenen Rodchenko modern fotoğraf sanatının da en önemli isimlerinden birisi olarak kabul görmektedir. Sanatın burjuva sınıfına ait olduğu görüşünü reddetmiştir.

Rodchenko 1891 yılında St. Petersburg’da işçi sınıfı bir ailede doğdu. Babasının ölümüne kadar doğduğu şehirde yaşayan Rodchenko, 1909 yılında babasının ölümüyle Kazan’a yerleşti. Yaşadığı dönemde Rusya köklü siyasi değişimlerin ve sanat akımlarının etkisinin yoğun olduğu bir dönemdi.

1910’dan itibaren 4 yıl boyunca Kazan Sanat Okulu’nda eğitim gören Rodchenko, 1914’te ise Moskova’ya yerleşti. Burada da eğitimine devam eden Rodchenko, Kazan’daki sanat okulundan tanıdığı sanatçı Varvara Stepanova ile hayatını birleştirdi. İkilinin ortaklığı sadece hayatla sınırlı kalmadı sanat yaşamlarına da yansıdı. 1916’da Vladimir Tatlin ile tanışan Rodchenko bu vesileyle fütürist sanat sergilerinde kendisine yer buldu.

Alexander Rodchenko

Merdivenler – Alexander Rodchenko

1918-1922 tarihleri arasında konstrüktivist akımın ilk örnekleri üzerine çalışmaya başladı. Bu soyut eserler geometrik desenlerin yorumlanmasıydı İlk kişisel sergisini de yine 1918’de düzenledi. Rodchenko, 1920’li yılların başında ise fotoğrafa yöneldi. Bu dönemde Vladimir Mayakovsky ile işbirliği içerisinde şairin kitaplarının kapaklarını ve fotomontajlarıyla avangart sanat ile sol politika üzerine yayınlar yapan “Novyi LEF” dergisinin kapaklarını tasarladı. Devlet desteğiyle yayımlanan “Sovetskoe Foto” dergisinde de sanatını sergiledi. Fotoğraf sanatı ve fotomontajları, Alman dadaistlerinin eserlerinden ilham alıyordu. Fotoğrafları bu alanın “bilinen” kurallarının dışına çıkıyordu; klasik perspektif anlayışını reddediyor ve böylece “yeni perspektif akımının ilk adımlarını atıyordu.

Rodchenko’nun farklılığı fotoğraflarının açılarında gizliydi. O zamana kadar göz hizasında tutulan kameranın yükseğiyle oynamış, özneye yukarıdan ya da aşağıdan bakan fotoğraflar çekmişti. Bu, günlük nesnelerin farklı açılardan görünümlerini yakalamasını sağlamıştı.

Alexander Rodchenko

1930’lu yıllarda geçit törenleri ile spor müsabakalarını da fotoğrafladı. 1934’te Sovyetler Birliği, “Sosyalist Gerçekçi” sanat akımını ülkenin resmi sanat anlayışı olarak belirlemişti. Rodchenko’da bu yönde eserler verdi. Hatta hükümet için müze dikretörlüğii görevini bir süreliğine üstlendi.

1930’lu yılların sonlarına doğru resim yapmaya tekrar başlayan Rodchenko 1945’te fotoğraf ile ilgilenmekten vazgeçti. 1956 yılında hayatını kaybetti.


Leave A Reply