Alexandre Dumas Fils Kimdir?

0

Kamelyalı Kadın isimli eseri ile dünya çapında bir üne sahip olan ve Alexander Dumas Pere’nin oğlu olan Alexandres Dumas Fils hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Alexandre Dumas Fils (27 Temmuz 1824, Paris, Fransa – 27 Kasım 1895, Marly-le-Roi, Fransa)

Advertisement

Ünlü Fransız romancısı Alexandre Dumas Pere’in gayrimeşru oğludur. Çocukluğunu babasından uzak geçirmişti. Esasen babasının kimseyi görecek gözü yoktu. Fakat küçük Dumas uzaktan uzağa babasının çalışmaları ile ilgileniyor, onun sanatına hayran olmamaktan kendini alamıyordu.

Hele babası ona yazı yazmayı yasak edince, Dumas Fils’in yazarlığa karşı merakı daha da artmıştı. Eğer babası böyle bir yasak koymamış olsaydı belki küçük Dumas’nın hevesi de zamanla geçerdi. Dumas Pere, oğlunun kendisine rakip olarak yetişmesini istemiyordu ama, kader ona garip bir cilve hazırlamaktaydı.

Alexandre Dumas Fils

Alexandre Dumas Fils

Dumas Fils romandan çok piyes yazmaya meraklıydı. Esasen edebiyat âleminde de daha çok piyes yazarı, tiyatro eleştirmecisi olarak tanınır. Yazı hayatına şairlik ve romancılıkla atıldı. Tek romanı «La Dame aux Camelias» (Kamelyalı Kadın) kısa bir zamanda büyük bir rağbet gördü.

Alexandre Dumas Fils, daha sonra bu romanını piyes haline getirdi (1852). O günden beri bütün dünya tiyatrolarında en tanınmış artistler tarafından oynanan eser, daha sonra Verdi’nin «La Traviata» operasına da konu teşkil etmiştir.

Advertisement

Dumas Fils’in piyeslerinde bilhassa diyalogların güzelliği ve kuruluşun mükemmeliyeti göze çarpar, yalnız karakterler pek canlı değildir. En güzel piyesleri arasında «Question d’argent» (Para Meselesi), «Le Fils natürel» (Gayrimeşru Çocuk), «L’Etrangere» (Yabancı Kadın) başta gelir. Ayrıca, toplum konuları üzerine çeşitli denemeler ele yazmıştır.

Dumas Fils, babasının kendisine gösterdiği ilgisizliğe aynı şekilde karşılık vermemiş, onu ömrünün son yıllarında rahat ettirmek için elinden geleni yapmıştır.


Leave A Reply