Alfa Fetoprotein (AFP) Tümör Belirteci Testi Nedir? Neden Yapılır?

0

Alfa Fetoprotein (AFP) Tümör Belirteci testi nedir ve neden yapılır? AFP yüksekliği ne anlama gelir, test sonuçları neyi gösterir?

AFP (alfa-fetoprotein) tümör belirteci testi nedir?

AFP, alfa-fetoprotein anlamına gelir. Gelişmekte olan bir bebeğin karaciğerinde yapılan bir proteindir. Bir bebek doğduğunda AFP seviyeleri genellikle yüksektir, ancak 1 yaşına kadar çok düşük seviyelere düşer. Sağlıklı yetişkinlerin AFP düzeyleri çok düşük olmalıdır.

Bir AFP tümör belirteci testi, yetişkinlerde AFP seviyelerini ölçen bir kan testidir. Tümör belirteçleri, kanser hücrelerine göre veya vücuttaki kansere karşılık normal hücreler tarafından yapılan maddelerdir. Yüksek AFP seviyeleri, karaciğer kanseri veya yumurtalıkların veya testislerin kanseri ile siroz ve hepatit gibi kanserli olmayan karaciğer hastalıklarının bir işareti olabilir.

Yüksek AFP düzeyleri her zaman kanser anlamına gelmez ve normal düzeyler her zaman kanser olmadığını göstermez. Bu nedenle, bir AFP tümör belirteci testi, genellikle kanseri taramak veya teşhis etmek için tek başına kullanılmaz. Ancak diğer testlerle birlikte kullanıldığında kanseri teşhis etmede yardımcı olabilir. Test ayrıca kanser tedavisinin etkinliğini izlemeye yardımcı olmak ve tedaviyi tamamladıktan sonra kanserin geri dönüp dönmediğini görmek için de kullanılabilir. Diğer isimler: toplam AFP

Alfa Fetoprotein (AFP) Tümör Belirteci Neden Yapılır?

Bir AFP tümör belirteci testi, şunları yapmak için kullanılabilir:

  • Karaciğer kanseri veya yumurtalıkların ya da testislerin kanser teşhisini onaylamaya ya da ekarte etmeye yardımcı olması için,
  • Kanser tedavisini takip etmek için. AFP seviyeleri genellikle kanser yayılırsa artar ve tedavi olumlu olursa azalır.
  • Kanserin nüks edip etmediğini kontrol etmek için
  • Siroz veya hepatit hastalarının sağlığını takip etmek için.

Fiziksel bir muayene ve / veya diğer testler, karaciğer kanseri veya yumurtalıkların veya testislerin kanserine yakalanma ihtimali olduğunu gösterirse, bir AFP tümör belirteci testine ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz, diğer testlerin sonuçlarını onaylamak veya ekarte etmek için bir AFP testi isteyebilir.

Bu kanserlerden biri ile ilgili mevcut bir tedavi görüyorsanız ya da yakın zamanda tamamlanmış olan bir tedaviniz varsa bu test istenebilir. Ek olarak, kanserli olmayan bir karaciğer hastalığınız varsa, bu teste ihtiyacınız olabilir. Bazı karaciğer hastalıkları sizi karaciğer kanseri yakalama riskine sokabilir.

AFP tümör belirleyici testi Nasıl Yapılır?

Bu testin yapılması için kan vermeniz yeterli olacaktır. Kan verme işlemi için de önceden yapılan bir hazırlık gerekmeyecektir.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız yüksek düzeyde AFP gösteriyorsa karaciğer kanseri veya yumurtalık veya testis kanseri teşhisini doğrulayabilir. Bazen, yüksek seviyelerde AFP, Hodgkin hastalığı ve lenfoma veya kanserli olmayan karaciğer bozukluklarının bir işareti olabilir. Kanser tedavisi görüyorsanız, tedaviniz boyunca birkaç kez test gerekebilir. Tekrarlanan testlerden sonra sonuçlarınız şunları gösterebilir:

  • AFP seviyeleriniz artıyorsa. Bu, kanserinizin yayıldığı ve / veya tedavinizin işe yaramadığı anlamına gelebilir.
  • AFP seviyeleriniz düşüyorsa. Bu, tedavinizin olumlu ilerlediği anlamına gelebilir.
  • AFP seviyelerinizde artma veya azalma yoksa. Bu, hastalığınızın stabil olduğu anlamına gelebilir.
  • AFP seviyeleriniz azaldı, ancak daha sonra arttıysa. Bu, tedavi edildikten sonra kanserinizin geri döndüğü anlamına gelebilir.

AFP tümör belirteci testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bazı hamile kadınlara yapılan başka tür bir AFP testini duymuş olabilirsiniz. Kandaki AFP seviyelerini de ölçmesine rağmen, bu test bir AFP tümör belirleyici testi ile aynı şekilde kullanılmaz. Bazı doğum kusurları riskini kontrol etmek için kullanılır ve kanser veya karaciğer hastalığı ile ilgisi yoktur.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply