Algler Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Alg nedir? Alg denilince aklımıza ne gelir? Algler ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Algler

Bu gruptaki canlılar, bitki benzeri bazı özellikleri göstermelerine rağmen, bitkilerin tüm özelliklerini içermediklerinden bu grup altında incelenir.

Algler

Yeşil algler: Bu canlılar; tek hücrelileri, bunların oluşturdukları koloniler ve özelleşmiş dokulara sahip olmayan çok hücreli alglerden oluşur.

Çoğunlukla tatlı sularda yaşarlar. Üremeleri eşeyli ve eşeysiz yolla olur. Yeşil alglerin bir kısmı tamamen hareketsiz iken, çoğunluğunda ise hayatlarının belirli bir döneminde kamçı bulunur. Yapılarında klorofil, karoten ve ksantofil gibi pigmentler gözlenir.

Advertisement

Hücre duvarı, selülozdan yapılmıştır. Bundan dolayı bu algler, kağıt yapımında kullanılır.

Ekolojik ve ekonomik yönden çok büyük öneme sahip olan yeşil alglere; spirogyra, ulva lactuca, chlamydomonas, pan-dorina, eudorina ve volvoks gibi canlıları örnek olarak verebiliriz.

Diyatomlar: Çoğu tek hücrelidir. Koloni halinde yaşayan örnekleri de bulunmaktadır. Tatlı su ve soğuk denizlerde yaşarlar. Kabuklarından salgıladıkları cıvık bir madde sayesinde kayarak hareket ederler. Çok sayıda türü bulunan diyatomlar, su ekosisteminde üretici olarak görev yaparlar.

Kırmızı algler: Klorofil ve fikoeritrin olarak bilinen kırmızı pigmentleri taşımalarıyla tanınan deniz algleridir.

Advertisement

Esmer algler: Denizlerde yaşayan esmer algler, 1-2 cm ile 60 m arasında değişebilen boyutlara sahiptir. Suların derinliklerinde yaşarlar. Bazı esmer alglerden (Laminaria, Sargassum, Fucus); K, P ve l2 elde edilir, suni ipeğe benzeyen ip yapılır, besin olarak değerlendirilir, ilaç sanayisinde, tıpta ve gübre sanayiinde kullanılır.


Leave A Reply