Alice Paul Kimdir? Amerikalı Kadın Hakları Savunucusunun Hayatı

0
Advertisement

Alice Paul kimdir ve ne yapmıştır? Alice Paul hayatı, biyografisi, kadın hakları ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi.

Alice Paul Kimdir?

Alice Paul; (d. 11 Ocak 1885, Moorestown -ö. 9 Temmuz 1977, Moorestown, New Jersey, ABD), ABD’li kadın hakları savunucusudur. ABD’de kadınlara oy hakkı mücadelesine önderlik etmiştir. Anayasaya eşit haklara ilişkin bir ek madde konması için düzenlenen ilk kampanyayı başlatmıştır.

Lisansüstü çalışmalarını sürdürmek için gittiği İngiltere’deyken kadınlara oy hakkı hareketinin düzenlediği militan eylemlere katıldı ve üç kez hapis cezasına çarptırıldı. ABD’ye döndükten sonra kamuoyunun dikkatini kadınlara oy hakkı tanınması için yürütülen mücadeleye çekmek amacıyla militan taktiklere başvurulması gerektiğini savundu. 1913’te kurulan Kadınlara Oy Hakkı Kongre Birliği’nin ve daha sonra Ulusal Kadın Partisi’nin başkanı olarak yürüyüşler, Beyaz Saray önünde protesto gösterileri ve toplantılar düzenledi. 1920’de kadınlara oy hakkı tanıyan ek anayasa maddesinin onaylanmasından sonra, ABD Anayasası’na eşit haklara ilişkin bir ek maddenin konması için kampanya başlattı ve 1923’te ABD’li öncü kadın reformcu Lucretia Mott’un adını taşıyan ek maddeyi kaleme aldı.

1938’de Dünya Kadın Partisi’ni kuran Paul, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın giriş bölümünde ve 1964’te kabul edilen Medeni Haklar Yasası’nda cinsiyetler arası eşitlik ilkesinin yer almasında da önemli rol oynadı.

Advertisement

Leave A Reply