Alışkanlık İle İlgili Kompozisyon

0

Alışkanlıklar, alışkanlıklarımızın önemi ile ilgili yazılmış kompozisyon örneği. Alışkanlık hakkında kompozisyon yazısı.

Amerikalı eğitimci Horace Mann (1796-1859) alışkanlıkları halata benzetmiştir. Her gün alışkanlık halatına ince iplerden birini dokuruz, sonunda da bir daha koparamayız demiştir. Kısacası alışkanlıklarımız vazgeçilmez olur, bizi bırakmaz.

Advertisement

Alışkanlıklara sahip olmak Horace Mann’in söylediği kadar tehlikeli boyutlara ulaşır mı bilinmez ama hayatımızda çok önemli bir yeri alışkanlıklarımız kaplamakta. Örneğin Sabah kalktığımızda yüzümüzü yıkarız. Bu her sabah yaptığımız bir müddet sonra da düşünmeden yapmaya devam ettiğimiz bir davranış biçimi. Aslında çok da güzel bir davranış. İyi bir alışkanlık.

Sabah uyandığımızdaki temizlik alışkanlığımızdan tutun da beslenme alışkanlığımıza, uyku düzenimize kadar yaşam tarzımızın tümü bir alışkanlıklar zinciri. Hayatımızın hatta sağlığımızın nasıl olacağını bile sahip olduğumuz alışkanlıklar belirliyor. Sigara, içki gibi kötü alışkanlıkları hayatına sokan bir kimsenin sağlığı bu alışkanlıkların sonucuna göre şekillenir. Oysa ki dengeli beslenme ve spor da edinmesi elimizde olan alışkanlıklardandır. Bir müddet sonra yapmaktan zevk aldığımız, değiştirmesi zor hale dönüşen olumlu alışkanlıklarla kendimize kolay yoldan iyilik yapabiliriz.

Alışkanlığın olumlu yanını yakalayarak, hayatımızda koparamayacağımız halatı oluşturan iplikleri bilinçli seçmek elimizde. Sonrasını ise gün be gün kendiliğinden gelişecektir. Sigara, içki, tembellik, düzensizlik gibi zararımıza olan iplikleri bu halata dokumamak sonrasında bunlardan kurtulmaya çalışmaktan çok daha kolay. Alışkanlıklarımızı kendimiz belirleyerek hayatımızı yönetebiliriz.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Advertisement


Leave A Reply