Alkol Lekesi Nasıl Çıkar?

0

Alkol lekesini çıkarmak için ne yapmak gerekir? Bira, kolonya ve alkol lekeleri nasıl çıkar, hangi ürünler kullanılır? Alkol lekesi püf noktaları.

Alkol Lekesi Nasıl Çıkar?

Alkol Lekesi Nasıl Çıkar?

Alkol Lekeleri :

Halılardaki alkol lekelerini çıkarmak için deterjanlı suyun köpüğü lekeli yerlere sürülür ve yumuşak fırçalarla fırçalanır. Temiz ıslak bezle silinip, ılık suyla durulanmalıdır. Fazla ıslak olan yerlerin suyu, kuru bir havlu ile silinerek kurulanmalıdır. Keten, pamuklu sofra örtüleri ile peçetelerdeki lekeler, 1 çay kaşığı boraks, 1/4 litre ılık suda eritilen karışımla çıkartılır. Lekeli kısım bu karışım içinde birkaç dakika çalkalanarak bekletilir ve sonra yıkanır.

Cilâlı mobilyalar üzerinde dikkatsizce konan kolonya şişelerinin meydana getirdikleri alkol lekeleri bezir yağı ile çıkartılır. Bir bez üzerine birkaç damla bezir yağı dökülür, damarları boyunca sürülerek leke silinir. Bir gece bekletildikten sonra mobilya cilası ile cilalanır.

Bira Lekesi : Elbise ve halı üzerindeki bira lekesi mavi ispirtoya batırılmış pamukla silinerek çıkartılabilir. Keten veya pamuklu kumaşlardaki lekeler, 1/4 litre suya 1 çay kaşığı amonyak konarak elde edilen karışımla yıkanmalıdır. Beyaz çamaşırlar daha sonra çamaşır suyunda beyazlatılmalıdır.


Leave A Reply