Alkol Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Olur? Aşırı Doz Alkolün Belirtileri Tedavisi

0
Advertisement

Alkol zehirlenmesi, aşırı doz alkol kullanımının belirtileri, komplikasyonları ve riskleri nelerdir? Alkol zehirlenmesinde yapılacaklar, tedavisi.

Aşırı dozda alkol nedir?

Pek çok insan, rahatlatıcı bir etkisi olduğu için alkol tüketir ve içmek bir sosyal deneyim olabilir. Ancak bir kez bile çok miktarda alkol tüketmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Aşırı dozda alkol veya alkol zehirlenmesi, çok fazla alkol tüketiminden kaynaklanabilecek bir sağlık sorunudur. Bir seferde çok fazla alkol içtiğinizde olabilir.

Tanıdığınız biri aşırı dozda alkol yaşıyorsa acil servise götürün. Bu, hayatı tehdit edebilecek ciddi bir durumdur.

alkol zehirlenmesi

Kaynak : Pixabay.com

Aşırı dozda alkole ne sebep olur?

Alkol, merkezi sinir sisteminizi etkileyen bir ilaçtır. Konuşmanızı, hareketinizi ve tepki sürenizi yavaşlattığı için depresan olarak kabul edilir.

Aynı zamanda tüm organlarınızı da etkiler. Vücudunuzun güvenle işleyebileceğinden daha fazla alkol içtiğinizde aşırı dozda alkol oluşur:

Advertisement

Mide ve ince bağırsak, kan dolaşımına hızlı bir şekilde giren alkolü hızla emer. Ne kadar çok alkol tüketirseniz, kan dolaşımınıza giren miktar o kadar fazla olur.

Karaciğer alkolü metabolize eder, ancak bir seferde çok fazla parçalanabilir. Karaciğerin parçalayamadığı şey vücudun geri kalanına yönlendirilir.

Herkes alkolü farklı bir hızda metabolize etse de, genellikle vücut saatte yaklaşık bir birim saf alkolü güvenli bir şekilde işleyebilir. Bundan daha fazlasını içerseniz ve vücudunuz onu yeterince hızlı parçalayamazsa, vücudunuzda birikir.

Aşırı dozda alkol için risk faktörleri nelerdir?

Aşırı dozda alkol alma şansınızı artırabilecek en yaygın risk faktörleri şunlardır:

 • yaş
 • Cinsiyet
 • vücut ölçüsü
 • aşırı içme
 • ilaç kullanımı
 • diğer sağlık koşulları
Yaş

Genç yetişkinlerin aşırı alkol tüketme olasılığı daha yüksektir ve bu da aşırı dozda alkole yol açar.

Cinsiyet

Erkeklerin kadınlara göre daha fazla alkol tüketme olasılığı daha yüksektir ve bu da aşırı dozda alkol alma riski daha yüksektir.

Advertisement
Vücut ölçüsü

Boyunuz ve kilonuz, vücudunuzun alkolü ne kadar hızlı emdiğini belirler. Vücudu daha küçük olan biri, alkolün etkilerini daha büyük bir vücuda sahip birinden daha hızlı yaşayabilir. Aslında, daha küçük vücutlu bir kişi, daha büyük vücutlu bir kişinin güvenle tüketebileceği miktarı içerek alkol zehirlenmesi yaşayabilir.

Aşırı içme

Aşırı miktarda içki içen insanlar (bir saat içinde beşten fazla içki içenler) aşırı dozda alkol riski altındadır.

Diğer sağlık koşulları

Diyabet gibi başka sağlık sorunlarınız varsa, aşırı dozda alkol alma riskiniz daha yüksek olabilir.

İlaç kullanımı

Alkol ve uyuşturucuyu birleştirirseniz, alkolün etkilerini hissetmeyebilirsiniz. Bu, daha fazla içmenize neden olarak aşırı doz alkol riskinizi artırabilir.

Aşırı dozda alkolün belirtileri nelerdir?

Aşırı dozda alkolün belirtileri şunları içerebilir:

 • kafa karışıklığı dahil zihinsel durumdaki değişiklikler
 • kusma
 • soluk veya mavi ten
 • vücut ısısında azalma (hipotermi)
 • bayılma (bilinç kaybı)

Alkol sinir sisteminizi baskıladığından, karaciğerinizin alkolü işleyebileceğinden çok daha hızlı bir oranda içerseniz ciddi komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Bu komplikasyonlar şunları içerir:

 • nefes almayı, kalp atış hızını ve öğürme refleksini yavaşlatma veya durdurma, hepsi sinir sisteminiz tarafından kontrol edilir
 • vücut ısınızda bir düşüşün ardından kalp durması (hipotermi)
 • düşük kan şekeri seviyelerinin bir sonucu olarak nöbetler

Aşırı dozda alkol almak için yukarıda listelenen tüm semptomlara sahip olmanız gerekmez. Birinin nefesi dakikada sekizden daha az nefese düşmüşse (veya uyandırılamıyorsa) acil servisi arayın.

Aşırı dozda alkolden şüpheleniyorsanız ve kişi bilinçsiz ise, onu yalnız bırakmayın.

Aşırı dozda alkol, kişinin öğürme refleksini bastırabileceğinden, bilinçsiz ve sırtüstü yatarken kusarsa boğulabilir ve muhtemelen ölebilir. Kusmuk akciğerlere solunursa, kişinin nefes almasını durdurmasına neden olabilir.

Acil tıbbi yardım gelene kadar bilinçsiz kişiyle birlikte kalmalısınız.

Aşırı dozda alkol nasıl teşhis edilir?

Doz aşımı yaşarsanız, doktorunuz size içme alışkanlıklarınız ve sağlık geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz ayrıca kan testleri (kandaki alkol ve glikoz seviyenizi belirlemek için) ve idrar testleri gibi ek testler de yapabilir.

Advertisement

Aşırı dozda alkol, yiyecekleri sindiren ve kanınızdaki glikoz seviyelerini izleyen pankreasınıza zarar verebilir. Düşük kan şekeri, alkol zehirlenmesinin bir göstergesi olabilir.

alkolik

Kaynak: pixabay.com

Alkol zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Aşırı dozda alkol tipik olarak acil serviste tedavi edilir. Acil servis doktoru, kalp atış hızınız, kan basıncınız ve sıcaklığınız dahil olmak üzere hayati belirtilerinizi izleyecektir.

Nöbetler gibi daha ciddi semptomlar geliştirirseniz, doktorunuzun aşağıdakiler dahil ek tedaviler sağlaması gerekebilir:

 • Damar yoluyla sağlanan sıvılar veya ilaçlar (intravenöz olarak)
 • Burun içine yerleştirilen bir maske veya tüp aracılığıyla sağlanan tamamlayıcı oksijen
 • beyin hasarı gibi alkol zehirlenmesinin ek komplikasyonlarını önlemek için besinler (tiamin veya glikoz gibi)
 • nöbet aktivitesini durdurmak için ilaçlar

Alkol zehirlenmesi için uzun vadeli görünüm nedir?

Aşırı dozda alkol alırsanız, görünümünüz aşırı dozunuzun ne kadar şiddetli olduğuna ve ne kadar çabuk tedavi gördüğünüze bağlı olacaktır.

Alkol zehirlenmesinin acil tedavisi, yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarını önleyebilir. Bununla birlikte, şiddetli alkol doz aşımı nöbetlere neden olabilir ve beyne giden oksijen kesilirse beyin hasarına neden olabilir. Bu hasar kalıcı olabilir.

Bu komplikasyonlar olmadan aşırı dozdan kurtulursanız, uzun vadeli görünümünüz çok iyi olacaktır.

Aşırı dozda alkolü nasıl önleyebilirsiniz?

Alkol alımınızı sınırlayarak aşırı dozda alkol almayı önleyebilirsiniz. İçki içmeyi veya alkolden tamamen kaçınmayı düşünebilirsiniz. İçki sorununuz varsa yardım isteyin.

Sevdiklerinizi aşırı dozda alkolden korumak için harekete geçin. Çocuklarınızla alkolün tehlikeleri ve olası aşırı doz hakkında konuşun. Açık iletişim, gençlerin içki içme ve ardından alkol zehirlenmesi vakalarını büyük ölçüde azalttır.


Leave A Reply