Alkolün Karaciğere Zararları Nelerdir? Sebep Olabileceği Hastalıklar

0
Advertisement

Alkol kullanımının karaciğer üzerindeki etkileri, zararları nelerdir? Alkolün karaciğerde sebep olabileceği hastalıklar hakkında bilgi.

Alkolün Karaciğere Zararları Nelerdir?

Alkol tüketimi vücudunuzda zararlı etkilere neden olabilir. Alkolün genel sağlık ve karaciğer fonksiyonunuzu nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Alkolün etkileri aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

Yaş
Ağırlık
Cinsiyet
Genel sağlık durumu
Alınan miktar

Sarhoş

Advertisement

Alkol ve Karaciğer Fonksiyonu

Karaciğer, vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir ve aşağıdakileri içeren farklı işlevleri yerine getirir:

Kan işleme
Kandaki besinleri ve kimyasalları yıkmak
Atıkların filtrelenmesi
Kan plazması için protein üretmek
Kan pıhtılaşmasının düzenlenmesi
Alkol karaciğerinden süzülür, ancak karaciğerinizin işlemesine dair bir sınır vardır. Vücudunuzda çok fazla alkol bulunması, karaciğerinizin gerekli işlevleri yerine getirmesini zorlaştırır.

Çok fazla alkol almak karaciğere zarar verir, işini yapmasını zorlaştırır veya engeller.,

Siroz

Advertisement

Alkol Sebepli Karaciğer Hastalığı

Önemli miktarda alkol tüketmek, farklı tiplerde karaciğer hastalıkları geliştirme riski taşır.

Alkol Sebepli Karaciğer hastalığının üç aşaması şunlardır:

***Karaciğer yağlanması: Bu aşamada karaciğerde ekstra yağ birikmektedir. Alkol alımı durduğunda bu tersine çevrilebilir.

***Alkolik hepatit: Karaciğer hasarı ilerledikçe, karaciğer dokusu iltihaplaşır. Tedavi edilmez ve alkol alımı devam ederse, bu aşama kalıcı karaciğer hasarına yol açabilir.

Advertisement

***Siroz: Son aşamada, skar dokusu sağlıklı karaciğer dokusunun yerini alır – tersine çevrilemeyen bir durumdur.

Karaciğer Hasarı Tedavisi

Karaciğer hasarı kalıcı hale geldiğinde, tedavi gerekli olacaktır. Altta yatan nedenleri tedavi etmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilecek ilaçlar olmasına rağmen, ilaçlar hastalığı tamamen tedavi edemez veya hasarı tersine çeviremez.

Bu noktada, alkol alımını bırakmanın, sağlıklı bir yaşam tarzını ve dengeli bir beslenmeyi sürdürmenin ve sağlığı sürekli olarak izlemenin önemi büyüktür.

Bir Seçenek Olarak Karaciğer Nakli

Karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri veya kronik bir tanı oluşursa, tek seçenek bir nakil olabilir. Çoğu durumda, karaciğer nakli ölmüş donörlerin karaciğerleri kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, başka bir uygun seçenek, bir canlı-vericiden karaciğer naklidir. Karaciğerin kendini yenileyebileceği ya da yeniden canlandırabileceği eşsiz yeteneği nedeniyle, bir kişi sağlıklı karaciğerlerinin bir bölümünü transplant için bağışlayabilir.

Advertisement

Bir canlı-vericinin karaciğer nakli sırasında, bir cerrah donörün karaciğerinin bir kısmını çıkarır ve hasar görmüş karaciğeri değiştirmek için alıcıya nakleder. Hayat kurtarıcı bir seçenektir.

Sağlık Uyarı


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?