Almanya Hakkında Kısa Spot Bilgiler

0

Almanya hangi kıtada yer alır? Almanya’nın coğrafi konumu, yer şekilleri, yerlileri, ekonomisi, tarihçesi hakkında kısaca bilgiler.

Almanya

Advertisement

ALMANYA

Almanya, Avrupa’nın ortasında yer alan ve dokuz ülke ile sınırı bulunan, büyük bir ülkedir. Doğu ve Batı Almanya 1990 yılında birleşmiştir.

Yüzölçümü: 357.022 kilometre kare
Başkenti: Berlin
Dili: Almanca
Para Birimi: Euro

Kuzeyinde geniş ve düz ovalar ve orta bölgelerinde bulunan dağlıklarıyla Almanya değişen bir manzaraya sahiptir. Güneyi dağlık olup; Güney Alman Tepeleri, Kara Orman ve Bavyera Alpleri yer alır. Ülkeden Tuna, Ren, Oder, Weser, Ems ve Elbe gibi büyük nehirler geçer. Sıcak bir yazı ve ılıman bir kışı olan ülke iklimi nadiren sertleşir. Çoğu bölgeler yıllık 500mm ile 1000mm arası yağış alır.

ÇİFTÇİLİK VE SANAYİ

Advertisement

Alman nüfusunun yalnızca %6’ya yakın kısmı tarımla uğraşır. Çiftçiler buğday, arpa, çavdar ve patatesin yanı sıra, şarap yapımında kullanılmak üzere, üzüm de yetiştirirler. İnsanların büyük bölümü fabrikalarda ve hizmet sektörlerinde çalışırlar. Ruhr bölgesi (demir, çelik ve kimya sanayisinin kalbi) başta olmak üzere; hemen hemen her yerde fabrikalar vardır. Alman malları arasında otomobiller, kameralar, bilgisayarlar ve tekstil ürünleri bulunur. Ülkenin daha zengin tarafı olan Batının teknolojisine ulaşabilmeleri için Doğudaki fabrikaların modernizasyonu yapılmaktadır.

ULAŞIM AĞI

Almanya’da yaşam standardı yüksektir ve çoğu insanın bir otomobili vardır. Otoban adı verilen otoyollar 1930’larda inşa edilmiştir ve ayrıca; hızlı ve verimli çalışan modern bir demiryolu sistemi bulunmaktadır. Ren nehri ve diğer su yolları üzerinde bulunan manvalar ile ağır yükler taşınmaktadır.

FESTİVALLER, GIDA VE EĞLENCE

Almanlar yiyeceğe ve içeceğe düşkündür. Ekim ayında düzenlenen Münih Bira çapında ünlüdür. Almanya’da en çok kulla gıdalar arasında sucuk, sosis, lahana ve peynir gibi gıdalar yer alır. Eğlenmek futbol, tenis ve atletizm gibi sporlar yap ek olarak; yürüyüş, dağcılık ve kürek çekim diğer açık hava etkinlikleri de gerçekleştirilir.

Almanya

Advertisement

SANAT DALLARI VE MİMARİ

Almanya sanat dallarında birçok ünlü isim yetiştirmiştir. Bunun yanı sıra, Immanuel Kant gibi dünyaca ünlü birçok filozof, Goethe gibiyazarlar, Beethoven ve Wagner gibi besteciler Almandır. Alman mühendisler Daimler ve Benz, motorlu otomobili keşfetmişlerdir. Alman bilim adamları jet motoru ve uzay roketi gibi teknolojilerin gelişmesine öncülük etmişlerdir. Almanya, Saksonya Eyaleti ve mimarisi, görkemli kiliseleriyle ve saraylar ile de ünlüdür.

SAVAŞ VE İYİLEŞME

Almanya yüzlerce yıldır, her birinin kendi yöneticileri olan bağımsız devletlerin oluşturduğu farklı bir devlet olmuştur.

1700’lü yıllarda kurulan Prusya, diğer devletleri birleştirerek 1871 yılında Alman İmparatorluğu’nu kurdu. Almanya I. Dünya Savaşı’na (1914-18) girerek, bu savaşta yenilen tarafta yer aldı. Savaşı kaybetmenin sıkıntılarını yaşadı. Daha sonra Almanya’nın başına geçen Nazi diktatörü Adolf Hitler ülkeyi 2. Dünya Savaşı’na (1939-45) soktu. Almanya İkinci Dünya Savaşı’nı da kaybederek ikiye bölündü. Doğu Almanya komünizmle yönetilirken, Batı Almanya Avrupa’nın en zengin kapitalist demokrasilerinden biri haline geldi. 1990’da ekonomik olarak zengin batı ile fakir doğu birleşti. Bu birleşme beraberinde birçok ekonomik ve sosyal problemler de getirdi. Ancak; Avrupa Birliği içerisinde yer alan Almanya hala güçlü bir ekonomiye ve siyasi bir güce sahiptir.


Leave A Reply