Almirante Brown Nerededir?

0
Advertisement

Almirante Brown nerededir? Arjantin’de Buenos Aires’in bir alt birimi olan Almirante Brown hakkında genel bilgiler içeren sayfamız.

Almirante Brown Nerededir?

Almirante Brown, Arjantin’de, Büyük (Gran) Buenos Aires kentinin güney kesimini oluşturan tümüyle yapılaşmış alan (cabecera) ve siyasal alt-birim (partido).

Almirante Brown

Almirante Brown

Siyasal alt-birim 1873’te kuruldu. Yapılaşmış alan ise daha çok kurucusu Adroque’nin adıyla anılır. Demiryolu istasyonu da aynı adı taşır. Esteban Adroque, yeni bir siyasal alt-birim kurmak amacıyla, eyalet hükümetinden, San Vicente ve Öuilmes alt-birimlerinden bir miktar alanın kamulaştırılmasını talep etti. Yörenin asıl sakinleri bir sarı humma salgını sırasında başkent Buenos Aires’i terkedenlerdi. Alt-birim 122 kilometrekarelik bir alan kaplar ve kuzeyde Lomas de Zamora, doğuda Quilmes ve Florencio Varela, güneyde San Vicente, batıda da Esteban Echeverria alt-birimleriyle sınırlanır.

Alt-birim içinde Almirante Brown yapılaşmış alanının yanı sıra, Burzaco, Longchamps, Glew, Ministro Rivadavia, Claypole, Rafael Calzada ve Jose Mârmöl yerleşimleri de yer alır. 1886’da Adroque, kentin ana meydanına, 1827’de Arjantin savaş gemilerinin Brezilya filosunu yendiği Juncal deniz savaşının kahramanı Amiral Guillermo Brown’ın bir heykelini yaptırdı. Yapılaşmış alan ve siyasal alt-birim 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yavaş yavaş büyüdü. 1947’ye gelindiğinde, Buenos Aires kentinin çevredeki alt-birimlere taşmaya başlamasıyla, bölgenin büyüme hızı da arttı.

O günden beri, Almirante Brown, Büyük Buenos Aires’in güney saçaklanma bölgesinin bir parçası oldu. Alt-birimin yaklaşık yarısı Büyük Buenos Aires kentsel alanının içindedir. Yerleşim yoğunluğu, daha fazla kentleşmiş başka alt-birimlere göre düşüktür. Bölgede hayvan yetiştirilir; dokuma atölyeleri ve mandıralar da vardır.

Advertisement

Leave A Reply