Almus Nerededir?

0

Almus nerededir? Almus hangi ilimize bağlıdır? Almus ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Almus; Tokat İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 43 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Niksar, batıdan Merkez, doğudan Reşadiye, güneyden Sivas’ın Yıldızeli ve Hafik ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

almus

Dağlık ve engebeli yapıdaki ilçe topraklarında yükselti, batı ve güneyde 2.000 m’yi aşar. Yeşilırmak’ın kollarından olan ve ilçeyi doğu-batı doğrultusunda aşan Tozanlı Çayı ve Almus Çayı başlıca ırmaklardır. Almus üzerinde kurulu olan Almus Barajı’ndan sulama ve elektrik enerjisi elde etmekte yararlanılır. İklim karasal olmakla birlikte, Karadeniz iklim etkileri de görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 12.5° C, yağış tutarı 478 mm’dir. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, mısır, fiğ, nohut, şekerpancarı, elma, şeftali), küçükbaş hayvan (koyun, kılkeçisi) yetiştiriciliğine dayanır. Almus Barajı Gölü’nde tatlı su balıkçılığı, bir başka gelir kaynağıdır.

Almus Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 895 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 km uzaklıktadır.

Almus Barajı. İlçe merkezinin 3 km kuzeydoğusunda, Yeşilırmak üzerindedir; akarsuyun yukarı çıkıntı üzerinde yer alır. Yapımı 1966’da tamamlandı. Yapıldığı yerde Yeşilırmak hafif bir dirsek çizerek bir boğaza girer. Barajın gövdesi dolgu tipi topraktır. Yüksekliği 95 m, baraj gülünün uzunluğu 22 km’dir. Sulama ve elektrik elde etmek için yapılmıştır. Göl 31.30 km2′ lik bir alana yayılır. Tokat, Turhal ve Amasya çevresinde 13.400 hektarlık alanın sulanmasını sağlar; hidroelektrik santralı yılda 80 milyon kWh enerji üretir.

Advertisement


Leave A Reply