Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Aloe vera bitkisi nasıl yetiştirilir? Aloe vera bakımı, su ve güneş ihtiyacı, üretilmesi nasıl olur? Aloe vera bitkisi hakkında bilgi.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe vera, çok az dikkat gerektiren bu harika bir bitkidir ve bunun yanı sıra bize bir sürü avantaj sunar. Aloe vera bitkisinden çıkarılan jel, kesik ve yanıkların yanı sıra koyu lekeler ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Aloe vera sadece bu nedenlerle evinizde olmakla kalmaz, aynı zamanda taze oksijen ürettiği için de iyidir. Aloe vera sukulent olarak kategorize edilir.

ALOE VERA BİTKİSİNİN BAKIMI

Aloe vera, yetiştirmeye küçük bir kök alarak başlayabilirsiniz. Merak etmeyin kısa zamanda yeni küçük kökler verecek ve büyüyecektir.

Sukulentler ve kaktüslerde kullanılan topak karışımını tercih edin. Dikim için geniş bir kap seçin.

Advertisement

Aloe vera bitkileri dayanıklıdır ve çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. İyi drene olmayan toprakta kök çürümesi oluşur. Çok fazla sulandıklarında renkleri koyu kahverengiye dönebilir. Böyle durumlarda paniklemeyin. Ben çok kere bitkiyi bu halden kurtarmayı başardım. Fazla sulamayın, güneşe yerleştirin ve bitkinin kendisine gelmesini bekleyin. Rengi yavaş yavaş açılıp, zamanla yeşile dönecektir. Bu arada kışın balkonunuzda yada bahçede yağmur altında bırakmayın. Su fazla gelecektir.

Aloe vera bitkinizi doğrudan güneş ışığına yerleştirin. Sulamadan önce toprağın kurmasına izin verin ve derinden sulayın. Kışın dondan koruyun. Çok soğukta da bitki bozulacaktır. Çok soğuk aylarda evinize alın. Yazın tekrar dışarı çıkarırsınız.

Yeni bitkiler kenarlardan yeni kökler verdiğinde ayrılarak dikilebilir. Yeni dikilenler kolay tutar. Eziyetli değildir. Kısa zamanda birçok yavru aloe veralarınız olacaktır.

Advertisement

Jelinden yararlanmak için, bitki iyice büyüdüğünde alttan büyük bir yaprak kesin. Korkmayın bitki ölmez. Yaprağın içindeki jeli açığa çıkarmak için bıçakla boylamasına yarın. Jeli bir kaşık yardımıyla çıkarıp, cildinizdeki problemli bölgelere, cilt maskesi yapımına ve daha birçok kullanım alanı vardır, kullanabilirsiniz.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?