Alomide Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Alomide Damla ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Alomide Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Alomide Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Alomide Damla

Alomide

Kullanımları

Bu ilaç bazı alerjik göz durumlarını (vernal keratokonjonktivit, vernal konjonktivit, vernal keratit) tedavi etmek için kullanılır. Bu koşullarda ortaya çıkabilecek gözlerin kaşınmasını önler. Lodoksamid, mast hücre stabilizatörü olarak bilinir. Alerjik semptomlara neden olan bazı doğal maddeleri (histamin, lökotrien) bloke ederek çalışır.

Alomide Damla nasıl kullanılır?

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Bu ilacı kullanırken kontakt lens takmamak en iyisidir.

Bu ilaç, genellikle günde 4 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, etkilenen göz (ler) de kullanılır. Tedaviye 3 ay kadar devam edilebilir.

Advertisement

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözün üzerinde tutun ve 1 damla göz kesesinin içine yerleştirin. Aşağı doğru bakın ve gözlerinizi 1-2 dakika kadar yavaşça kapatın. Bir parmağınızı burnun yakınındaki gözün köşesine yerleştirin ve hafif bir baskı uygulayın. Bu, ilacın gözden uzaklaşmasını önleyecektir. Göz kırpmamaya ve gözü ovmamaya çalışın. Dozunuz 1 damladan fazlaysa ve yönlendirildiyse diğer göz için bu adımları tekrarlayın.

Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını sıkıca kapatın.

Başka bir tür göz ilacı (örn. Damla veya merhem) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Göz damlalarının göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Reçete edilen süre boyunca kullanmaya devam edin.

Semptomlarda rahatlama görmek birkaç gün sürebilir. Semptomların derhal giderilmesi (kaşıntı) gerekiyorsa, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi lodoksamid ile birlikte diğer hızlı tahliye ilaçlarını (antihistaminikler, dekonjestanlar veya steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar-NSAID içeren göz damlaları) kullanın. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Göz yanması / batması / rahatsızlığı, gözünüzde bir şey varmış gibi hissetme, kuru burun, hapşırma, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, bulanık görme, sulu gözler, kuru gözler, gözde yapışkan his veya gözün köşesinde kabuklanma veya göz kapağında oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: göz ağrısı, gözlerde veya çevresinde şişme, gözde sıcak his, görme değişiklikleri.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lodoksamid kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (benzalkonyum klorür gibi koruyucular) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir. Bu ilaç sizi nadiren baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Doktorunuz veya eczacınız olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi izliyor olabilir. İlk önce herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply