Alp Buzulları Hakkında Bilgi, Alp Buzullarının Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Alp buzulları nelerdir? Alp buzullarının fiziksel özellikleri, yapıları nelerdir? Alp buzulları hakkında bilgiler ve konu anlatımı.

Alp Buzulları

Alp Buzulları

Alp buzulu, vadi buzulu ve dağ buzulu olarak da bilinir, bir su toplama havzasından ya da kar örtüsünden bir vadiye doğru akan buz kütlesidir. İlk kez Alpler’de incelendiği için Alp buzulu diye adlandırılan bu tip buzullar Avustralya dışındaki bütün kıtalarda görülür. Genellikle kutuplara yakın enlemlerde ve Ekvator bölgesindeki yüksek dağlarda görülür.

Ya tek bir akıntı halinde ya da ana akıntıya bağlı kollar biçimindedir. Bazı Alp buzulları oldukça incedir ve 1 kilometrekareden daha küçük bir alanı kaplar. Ancak, Antarktika‘ daki Beardmore buzulu (uzunluğu 190 km, eni 40 km) ve Alaska’daki Hubbard buzulu (uzunluğu 120 km) gibi çok büyük örnekleri de vardır.

Büyük Alp buzullarının kalınlığı genellikle 300-900 m arasındadır. Alp buzullaşması geçirmiş alanlar, Alpler’e özgü bir topografya yapısı gösterir; yüzey biçimleri sivri ve engebelidir; sivri doruklu sırtlar, geçitler (doruklar arasında yer alan eyer biçimli çöküntüler), boynuz biçiminde çıkıntılar, buzul tekneleri ve buz yalakları (derin, yarım tas biçiminde havzalar) bulunur.

Advertisement

Leave A Reply