Alpu Nerededir?

0
Advertisement

Alpu nerededir? Alpu hangi ilimize bağlıdır? Alpu ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Alpu; Eskişelir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 28 köyü vardır. İlin orta kesiminde; batıdan Merkez, doğudan Mihalıççık, kuzeyden Mihalgazi, güneyden Mahmudiye ilçeleriyle çevrilidir.

alpu

Kuzeyde Sundiken, güneyde Sivrihisar dağları yer alan ilçe toprakları, ilçe merkezinden geçen Porsuk Irmağı tarafından sulanır. Karasal iklimin egemen olduğu ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11°C, yağış tutarı 375 mm’dir. Küçük kümelerde görülen çalılaşmış meşelerle bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, elma üzüm ve armut yetiştirilir. Koyun, tiftik ve kılkeçisi beslenir. Krom, magnesit, dolomit ve asbest yatakları vardır.

Deniz düzeyinden 765 m yükseltide, Eskişehir-Ankara Kara ve Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 km uzaklıktadır. Daha önce Merkez İlçe’ye bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply