Alsace Lorraine (Alsas Loren) Nerededir? Alsas Loren Tarihi

0
Advertisement

Alsace-Lorraine (Alsas-Loren) nerededir? Alsace-Lorraine (Alsas-Loren) bölgesinin özellikleri, ekonomisi, tarihçesi, Fransa Alsas-Loren hakkında bilgi

Alsace-Lorraine

Alsace-Lorraine

Alsas-Loren; Fransa-Federal Almanya, Belçika ve İsviçre arasında sınır bölgesidir (Rhine Irmağı dışında; doğuda sınırları belirsizdir). Günümüzde, Yukarı Rhine, Aşağı Rhin, Moselle, Meurthe-et-Moselle, Meuse ve Vosges yönetim birimlerini içerir. Kuzeyden Belçika ve Federal Almanya, doğudan Federal Almanya, güneyden İsviçre ile çevrelenir. Federal Almanya ile sınır oluşturan Rhine’ in yanı sıra Moselle, Saar ve İli bölgenin öteki önemli ırmaklarıdır. Bölgenin ekonomisi, tarım (tahıl, tütün, şerbetçiotu, sebze-meyve), endüstri (demir-çelik, kimya, kâğıt, dokuma, cam, besin) ve madencilik (demir filizi, kömür) etkinliklerine dayanır.

Nüfusun büyük çoğunluğu Katolik Kilisesi’ne bağlıdır. Bununla birlikte bazı köyler Protestandır. Alsacelılar, Aleman ağzı konuşmalarına karşın, Lorraine’de ve Alsace’ın bazı büyük kentlerinde Fransızca yaygındır. Tarih. Fransa ve Prusya arasındaki savaşın sonucunu belirleyen 1871 Sedan Antlaşması ile Fransa Belfort Toprağı dışındaki tüm Alsace topraklarıyla Lorraine’nin tamamını Almanya’ya bıraktı.

Alsas-Loren

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda yeniden Fransa’ya verilen; 1940’ta Almanya’ya katılan ve 1945’te bir kez daha Fransa’nın egemenliğine giren bölge, İkinci Dünya Savaşı’nm sonuna kadar, iki ülke arasındaki ilişkilerde sürekli sorun yarattı. Alsace-Lorraine sorunu, 1871-1914 arasında Fransız askeri stratejisi ve dış politikasında çok önemli bir rol oynadı. Fransa açısından, stratejik konumunun yanı sıra içerdiği zengin demir yatakları, demir-çelik fabrikaları, dokuma tezgâhları ile de büyük önem taşımaktaydı.

Alman yönetimi sırasında Alsace-Lorraine halkının oy hakkı elde etme yönündeki istemleri, Alman Hükümeti tarafından geri çevrilmekle birlikte, 1879’da bazı yerel yönetimlere izin verildi. Ancak, gerçek yetki yine Alman Hükümeti’nde idi ve tam bağımsızlığa yönelik girişimlerin tümü denetim altına alınmıştı. Alsace-Lorraine’in, Birinci Dünya Savaşı sonunda yeniden Fransız yönetimine girmesi, Fransa’nın büyük bir güç olarak yeniden doğuşunun simgesi oldu.

Advertisement

Ancak, bölgenin Fransa’nın etkisine girmesi yeni sorunlar doğurdu. Özellikle, geleneksel kilise okullarının yerini halk okullarının almasını amaçlayan Fransızların tasarısı büyük bir tepkiyle karşılaştı. İkinci Dünya Savaşı‘ nda Alsace-Lorraine’i yeniden ellerine geçiren Almanların, bölgeyi Almanlaştırma çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. Bölge, savaş sonunda yeniden Fransa topraklarına katıldı.


Leave A Reply