Altın Yaldızlı Pirinç Nedir? Elde Edilmesi ve İşçiliği Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Altın Yaldızlı Pirinç nedir? Altın Yaldızlı Pirinç işçiliği ve Altın Yaldızlı Pirinç elde edilmesi ile ilgili genel bilgiler.

Altın Yaldızlı Pirinç Nedir?

Altın yaldızlı pirinç, bakır ve çinkodan başka bazen kalay da içeren altın renkli alaşım. Bu metallerin alaşım içindeki oranları değişebilirse de, bakır oranı genellikle yüzde 50’nin altına düşmez. Altın yaldızlı pirinç, mobilyaların, özellikle de 18. yüzyıl mobilyalarının kollarında, kenar süslerinde, köşelerinde ve daha başka çeşitli süslemelerde kullanılmıştır. Seyreltik sülfürik aside daldırılarak ya da cilalanarak alaşımın altın parlaklığı artırılır.

Altın Yaldızlı Pirinç
İlk altın yaldızlı pirincin 17. yüzyılın ortalarında Fransa’da üretildiği sanılmaktadır. 18. ve 19. yüzyıllarda başka ülkelerde de nitelikli ürünlere rastlanmaktadır. Altın yaldızlı pirince biçim vermek için ahşap, balmumu ya da elverişli başka bir malzemeden model yapılır; bundan alınan kalıbın içine eritilmiş alaşım dökülür. Dökme alaşım daha sonra, oyularak biçimlendirilir, çentiklerle bezenir ve altınla kaplanır. Gerçek anlamda altın yaldızlı pirinç elde etmek için ise toz altınla cıva karıştırılır, bu karışım dökme alaşımın üstüne fırçayla sürülür.

Daha sonra eşya, cıvayı buharlaştıracak kadar yüksek ısıda fırınlanır; cıva buharlaştıktan sonra yüzeyde yalnızca altın kalır. En son işlem olarak altın, istenen metalik parlaklık elde edilinceye kadar cilalanır ya da matlaştırılır. (19. yüzyılın ikinci yarısında eşyalar elektroliz işleminden geçirilerek altınla kaplanırdı. Bu yöntemle altın kaplanan eşyalardan, yanlış olarak altın yaldızlı pirinç diye söz edilmiştir.) Altın yaldızlı pirinç yapımının en büyük ustaları arasında Fransa’da Jean-Jacques Caffieri, Pierre Gouthiere, Pierre-Philippe Thomire, İngiltere’de ise Matthew Boulton sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply