Altınbeşik, Düdensuyu Mağarası Nerededir? Nasıl Gidilir ve Özellikleri Nelerdir?

0

Muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapan Antalya’nın İbradı ilçesinde yer alan Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası ile ilgili genel bilgiler.

Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası

Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası Hakkında Bilgi

Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası, Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ilinin İbradı ilçesine bağlı Urünlü köyü yakınında mağara. Suyunu Manavgat Çayına boşaltan bir vadinin başlangıcını oluşturur. Kış aylarında içinden oldukça yüksek debide su çıkan mağaranın yaz aylarında ırmağa katkısı azdır. İlk kez 1966’da Türk ve Fransız mağara araştırmacıları tarafından incelenmiş ve planı çıkartılmıştır. Sonraki yıllarda da yapılan ölçümler ve çizimler sonucunda hesaplanan toplam uzunluğu 1.840 m’dir.

Oymapınar Barajı ile ilgili olarak 1976’da yapılan araştırmalarda, Eynif polyesindeki Beyçayır düdeninden suya karıştırılan boyanın, yer altında 13 günde 12 km yol kat ederek, Kretase (Tebeşir) Dönemi (y. 136-65 milyon yıl önce) yaşlı kalkerleri içinde oluşmuş Düdensuyu Mağarasından ve çevredeki başka kaynaklardan yer üstüne çıktığı saptanmıştır. Ayrıca Beyşehir Gölünün güneyindeki Kembos polyesinde Home Burnu düdenlerinden batan suların yaklaşık 75 km güneydeki ve Düdensuyu Mağarası yakınlarındaki Yedi Miyarlar pınarlarından çıktığı bilinmektedir. Bu, dünyanın bilinen en uzun yeraltı su sistemidir; Düdensuyu Mağarasının da bu sistemle ilişkili olduğu sanılmaktadır.

Mağaraya iki yoldan ulaşılır. Akseki-İbradı-Ürünlü yolu oldukça düzgündür ve daha çok kullanılır. Manavgat-Yaylaalan köyü yolu ise bir dağ yoludur. Ürünlü köyünden bir patikayla 1-1,5 saatte mağaraya varılır.

Mağara, içindeki sarkıtlar, dikitler, traverten gölleri ve benzeri oluşumlarla turistik önem taşır. Ama, girilmesi zor ve ancak özel tekniklerle olanaklıdır. Ağızdan yaklaşık 100 m içerilere kadar uzanan gölden sonra özel çiviler (bolt/dübel) çakılarak çıkılabilen 44 m’lik traverten duvara ulaşılır. Turistik ve sportif çekiciliğinin yanı sıra yakınlarındaki Manavgat Çayının vahşi doğası nedeniyle de Altınbeşik-Düdensuyu Mağarasına yerli ve yabancı mağaracılar tarafından sık sık geziler düzenlenmektedir.

Yapılan Araştırmalar

1985 yılında 10 kişilik bir Japon mağara grubu mağarada araştırma yapmış; 1.göl sonundaki 44 m’lik duvar önünden, memba şeklinde çıkansuya dalış yaparak sifonun arka tarafına geçtikleri ve kumsal bir zemin üzerinden birçok gölleri geçerek dağın içine doğru 3500 m ilerledikleri bildirmişlerdir.

1992’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi su altı dalış ekibine mensup, mağara sifonlarına dalış yapan dalgıçlar, mağara içindeki yer altı gölüne dalış yapmışlar, fakat arkaya geçit veren sifonun ağzını bulamamışlardır.

Mağaradaki araştırmalar henüz bitmemiştir. Zaten mağara turizme açıldığında da bütün sistemin dolaşılması mevzubahis değildir. Düden suyu halen aktif bir sistem olduğundan, bu durumu gözetilerek turizme açılmıştır. Yağışlı günlerde Düden patlaması olmakta ve mağaradan çok büyük su çıkmaktadır.


Leave A Reply