Altıncı Koğuş (Altı Nolu Koğuş) Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Anton Çehov

0
Advertisement

Anton Çehov’un Altıncı Koğuş isimli hikayesinin konusu nedir? Altıncı Koğuş kitap özeti, karakterleri ve incelemesi, Altıncı Koğuş hikayesi hakkında bilgi.

altıncı koğuş

Altıncı Koğuş (Altı Nolu Koğuş) Özet

Felsefi ve sosyal çatışmalar etrafında dönen bu hikaye, bir taşra akıl hastanesinde geçiyor ve bir doktor ile kasabasının üyeleri arasında meydana gelen etkileşimleri inceliyor. Andrey Yefimitch Ragin, küçük bir kasabanın başhekimidir ve konumu çok iyi olmasına rağmen, kendisini çevreleyen sıradanlıktan dolayı sıkıntılıdır. Entelektüel sohbete dalmak konusundaki derin arzusu, hastanenin bitişiğindeki akıl hastası koğuşundaki hastalardan biri tarafından tatmin edilir. Bu koğuş, deli olarak adlandırılan beş hastadan oluşur. Doktor koğuşu nadiren ziyaret etmektedir, ancak bir keresinde, acı konusundaki görüşüne meydan okuyan paranoyak bir hastadan çok etkilenir. Ivan Gromov, akıl hastanesinde olmasına rağmen, kasabanın aklı başında üyelerinden biridir. Doktorun uzun zamandır aradığı türden entelektüel sohbete katılabilen güzel konuşan bir adam. Gromov her yerde gördüğü adaletsizliği kınarken, Dr. Ragin adaletsizliği ve diğer kötülükleri görmezden gelmekte ısrar ediyordur; kısmen bu düşünce tarzının bir sonucu olarak, akıl hastanesinin kalitesiz koşulların düzeltmesi için de hiçbir şey yapmamaktadır.

Doktorun akıl hastanesinde çok fazla zaman geçirmesi kasaba halkı için oldukça şaşırtıcıydı. Sonuç olarak, Ragin’in zihinsel istikrarını ve kasabanın doktoru olmaya devam etmeye uygun olup olmadığını sorgulayan söylentiler yayıldı. Kasaba halkının endişesi o kadardı ki, Ragin’in akıl sağlığını değerlendirmek için bir konsey oluşturdular ve sonunda onun deli olduğuna karar kıldılar. Ragin bu saçma teşhisten haberdar edilmedi. Ragin, Mihail Averyanitch adlı bir adam tarafından, son zamanlarda kendisi gibi davranmadığı için tatile gitme konusunda ikna edildi ve bir tatil onu bu tuhaf davranışlarından kesinlikle kurtaracaktı. Çaresizlik, tatildeyken de Ragin’i takip etti ve onu toplumdan daha da izole etti. Tüm parasını tatilde harcayıp, şehre döndü ve kendini işsiz ve beş kuruş parasız bir halde buldu. Gidecek yeri kalmayan Ragin, hastane şefinin yaşadığı misafirhaneye taşındı. Tavşan deliğinden aşağı doğru yuvarlandığını hissediyordu.

Averyanitch, şehrin yeni doktoru Hobotov ile birlikte Ragin’i yeni yerinde ziyareti, Ragin’i yıkan son hamle oldu. Böylesi bir toplumsal hoşnutsuzluk, Ragin’in aşağılık sözler söylemesine ve hatta dehşete düşmüş ziyaretçilere bir şişe bromür fırlatmasına kadar giden bir kışkırtma oldu. O anda Ragin için tüm umutlar kayboldu ve Dr. Hobotov, Ragin’in akıl hastanesine yatırılması gerektiğine ikna oldu. Hobotov, ilginç bir akciğer komplikasyonu olan bir hastayı ziyaret etme bahanesiyle Ragin’i akıl koğuşuna çekti. İkisi de koğuşa girdikten sonra, Hobotov sıvıştı ve Ragin’i iradesi dışında kapana kıstırdı. Şimdi Gromov’unkiyle aynı gelecekle karşı karşıya olan Ragin, acı çekmenin, kişinin zihniyetini değiştirerek ortadan kaldırılabilecek bir şey olmadığını anlamıştı. Artık saygın bir doktor olamayan Ragin, koğuştan çıkabilmek için beyhude çabaladı, ancak bunun yerine koğuşun diğer üyelerine geleneksel olarak atılan dayaklarla karşı karşıya kaldı. Ragin’in aydınlanması, yıkımı pahasına gerçekleşti. Akıl hastanesinin hastası olmak, Ragin’de koğuşta bir gün geçirdikten sonra ölümüne sebep olacak olan apoplektik bir inmeyi tetikledi. Bir zamanlar beş delisi olan koğuşun, altı delisi oldu ve 6 Nolu Koğuş olarak işaretlendi.

Karakterler

Dr. Andrey Yefimitch Ragin

Küçük bir kasabanın doktoru olan Dr. Andrey Yefimitch Ragin’in rahiplik kariyeri için özlemleri vardı, ancak babası tarafından aksi yönde ikna edildi. Basit bir yaşam tarzına sahip, zeka ve dürüstlüğü takdir eden, ancak irade ve liderlik gücünden yoksun, uzun boylu bir adam. Ragin, Ivan Gromov’la tanıştığında entelektüel sohbete susamıştı. Hastanenin akıl hastanesini sık sık ziyaret etmesi, koğuşa kendisi hasta olarak girmesiyle sonuçlandı. Kaderinin ve öfkesinin dönüşüyle ​​perişan olan Ragin, 6 numaralı akıl hastanesinde bir gün hapis yattıktan sonra felç geçirdi.

Advertisement
Ivan Dmitritch Gromov

Koğuşun hastalarından biri. Heyecanlı, nazik, ancak en önemlisi bir zulüm paranoyası ile tanımlandı. En ufak bir ses bile Gromov’un, işlemediği bir suçtan dolayı polisin onu tutuklamasından korkarak omzunun üzerinden bakmasına neden olacaktı. Gromov, Ragin’in acı çekme konusundaki bakış açısına meydan okuyarak, başkalarının acılarını anlamak için doktorun acıyı kendisinin deneyimlemesi gerektiğini öne sürdü. Sonunda Ragin’in konuşmak istediği ve hatta koğuştan serbest bırakılması için onunla savaştığı tek kişi oldu, ancak başarılı olamadı.

Mihail Averyanitch

Ragin ile arkadaş olduğuna inanan bir posta müdürü. Sık sık Ragin’in zihinsel durumuyla ilgileniyordu ve hatta doktorun aklını geri kazanmak için beyhude bir girişimde onu bir tatile sürükledi. Sonunda, Ragin Mihail’in fitilini patlattı, ona sözlerle hakaret etti ve hatta ona bir şişe bromür fırlattı.

Yevgeny Fyodoritch Hobotov

Ragin’e hastanede yardım etmek için şehre gelen genç bölge doktoru. Ragin’in akli dengesinin yerinde olmadığını teşhis eden konseyin bir parçasını oluşturdu ve ardından Ragin’in hastanedeki görevini devraldı. Ragin’in, kendisinin ve Mihail’in ziyaretinin kışkırttığı patlamasına tanık olduktan sonra, ilginç bir akciğer komplikasyonu olan bir hastayı ziyaret etme bahanesiyle Ragin’i akıl koğuşuna çekti.


Leave A Reply