Altının Kullanım Alanları Nelerdir?

0

Altının kullanım alanları nelerdir? Altın nerelerde ve hangi amaçlar ile kullanılmaktadır gibi soruların yanıtları.

Külçe Altın

Advertisement

Altının Kullanım Alanları Nelerdir?

Bugüne değin yeryüzünden çıkarılan tüm altının yaklaşık yüzde 60’ı hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek uluslararası bir ödeme aracı olarak öteden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan sanatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu ya da platinli alaşımları kullanılır.

Bu alaşımlardaki altın miktarı, ayar (ya da kırat) denilen 24 birim üzerinden hesaplanır; örneğin 12 ayar altın alaşımında yüzde 50 altın bulunur, 24 ayar altın ise katışıksızdır.

Elektrik iletkenliği yüksek (bakırın yüzde 71’i oranında) olan ve kolayca kimyasal tepkimelere girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerinde, bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transis-törlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98’ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve yapay uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebil-mesini sağlar.

Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik arayışından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alışverişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Ayrıca diş dolgularında ve kaplamalarında çok eskiden beri altın kullanılmaktadır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren de, çamsı kütlenin içinde asıltı halinde dağılmış olan çok az miktarda altındır.

Advertisement


Leave A Reply