Altınözü Nerededir?

0

Altınözü nerededir? Altınözü hangi ilimize bağlıdır? Altınözü ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

altinozuAltınözü; Hatay İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Babatorun, Yiğityolü) ve 41 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Reyhanlı ve Merkez, batıdan Merkez ve Samandağ, güneyden Yayladağı ilçeleri, doğudan Suriye ile çevrilidir.

Advertisement

Asi Irmağı’nın batı doğrultusunda uzanan ilçe toprakları, hafif eğimli yamaçlar dışında genelde düzlüklerle kaplıdır. Amik Ovası’nın eteklerini oluşturan bu düzlükler, tarıma elverişli ve verimli topraklardır. Suriye’den ilçenin güneyine giren ve bu ülkeyle sınır çizen Asi ve kollarından Boverde Çayı, başlıca ırmaklardır. Akdeniz ikliminin gözlendiği ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 18°C, yağış tutarı 1.100 mm’dir. Ekonomi (tarım, arpa, yulaf, mercimek, pamuk, zeytin, üzüm) ve küçükbaş hayvancılığa (koyun, kılkeçisi) dayanır. Dokumacılık (halı, kilim) bir başka önemli gelir kaynağıdır.

Asi Irmağı’nın kolu Boverde Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 200 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 19 km uzaklıktadır.


Leave A Reply